Ogün Samast duruşmaya getirilmedi

Ogün Samast duruşmaya getirilmedi.15054
  • Giriş : 13.10.2008 / 13:59:00

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin yargılanan sanıklardan Ogün Samast, tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Cezaevi'nden duruşmaya getirilmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Beşiktaş'taki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesine devam edilecek dava kapsamında tutuklu yargılanan sanıklar, çeşitli cezaevlerinden jandarmalar eşliğinde adliyeye getirildi. Ancak, tutuklu sanıklar arasında yer alan Ogün Samast'ın, Kandıra F Tipi Cezaevi'nden duruşma için getirilmediği öğrenildi.

Davanın duruşmasına öğleden sonra başlanması bekleniyor.

Öte yandan, Beşiktaş Barbaros Hayrettin Paşa heykelinin bulunduğu meydanda toplanan bir grup, ''Hepimiz tanığız adalet istiyoruz'' yazılı ''Hrant Dink Davasını İzleme Koordinasyonu'' imzalı pankart açtı.

Ellerinde Hrant Dink'in fotoğrafları ve çeşitli dövizler bulunan grup adına Görkem Yeltan tarafından ''Hrant'ın Arkadaşları'' imzalı bir basın açıklaması okundu.

Açıklamada, Hrant Dink'in ölümünün ardından 2 yıla yakın bir sürenin geçtiği hatırlatılarak, ''Bugün, Hrant Dink'i katledenlerin yargılandığı davada gene buradayız. Gene mağduruz, gene tanık. Bu kaçıncı duruşma? Ne kadar yol alındı? Tetiği çeken ve cinayeti planlayanlar bugün 7'inci kez hakim karşısına çıkacak. Tetiği çekenin yaşı bu süre zarfında büyüdü. Bir önceki davada tutuklu sanıkların rahatlığına, pervasızlığına bütün Türkiye tanıklık etti. Bu kez de öyle mi olacak?'' denildi.

Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde 2 jandarma subayının yargılandığı dava ile görülmekte olan bu davanın birleştirilmesi yönündeki taleplerin her seferinde reddedildiği belirtilen açıklamada, ''Hrant, bu toprakların çok kıymetli evlatlarından biriydi. Bu topraklar geçtiğimiz yıllar içinde Hrant gibi onlarca değerini yitirdi. Türkiye'nin son günlerde içinde bulunduğu ruh hali bizi ürkütüyor. Artık korkmak istemiyoruz. Bir önceki davayı izlemeye geldiğimizde demiştik ki başımızı eğeceksek, Hrant gibi bir insanı kaybettiğiniz için üzüntümüzden eğelim, hukuksuzluk ve adaletsizliğin utancından değil. Gene adalet istiyoruz. Bu aslında pek basit bir istektir. Suçluları kollamayı bırakırsanız adaletin yolu açılır. Gene Hrant için, adalet için buradayız. Gene Hrant'ız'' ifadelerine yer verildi.

Basın açıklamasının ardından grup olaysız dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*