OHAL benzeri düzenleme çıkarmayız

OHAL benzeri düzenleme çıkarmayız.8078
  • Giriş : 12.10.2008 / 02:30:00
  • Güncelleme : 11.10.2008 / 23:37:41

Erdoğan, OHAL tartışmalarına ilişkin kararını partinin en üst karar organı MKYK toplantısında açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erdoğan, OHAL yorumlarını hatırlatan parti yöneticilerine, "OHAL daha önce denendi başarılı olmadı. OHAL ve benzeri bir düzenleme çıkarmayız." diyerek OHAL'e dönüş olmayacağı garantisini verdi. Başbakan Erdoğan, muhalefet partilerinin talep ettiği Irak sınırına tampon bölge oluşturulması konusunda da ilk defa net açıklamalarda bulundu: "Bunun uygulanabilirliliği yok."

Zaman'ın haberine göre, MKYK toplantısında Batman Milletvekili Ahmet İnal'ın "Kamuoyunda OHAL talepleri olduğu, terörle mücadele düzenlemesi için demokrasi ve insan haklarından geri adım atılacağı söyleniyor." diyerek konuyla ilgili ne tür bir uygulama yapılacağını sordu. Başbakan Erdoğan da buna karşılık, "OHAL geçmişte denendi başarılı olmadı. Zaten asker de, diğer siyasiler de bunu istemiyor. Nerden bu haberler çıkıyor. OHAL çıkarmayız. Hem demokrasi hem hukuk hem de diplomasi içinde terörle mücadelemizi yürüteceğiz." ifadesini kullandığı belirtildi. Başbakan Erodoğan İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a 67 karakol inşaatının tamamlanması talimatı verdi. Toplantıda ayrıca askerin istediği gözaltı süresine ilişkin talepler de gündeme geldi. Erdoğan AB'deki örnekler incelenerek karar verileceğini söyledi.

MKYK toplantısında terörle mücadele ve küresel ekonomi de masaya yatırıldı. Salı günü yapılacak Terör Zirvesi'nde önemli kararların çıkacağına değinilirken, sivil-asker uyumunun önemine vurgu yapıldı. Toplantıda Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Nazım Ekren de ekonomiye ilişkin bir sunum yaptı.

Toplantı sonrasında AK Parti Tanıtım ve Medya Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada MKYK'da iç ve dış gelişmelerin ele alındığı belirtildi. Açıklamada, terörle mücadele, küresel ekonomide yaşanan olumsuz gelişmelerin Türkiye'ye etkisi ve sosyal politikalara ilişkin sunumların yapıldığı kaydedildi. Terörle mücadelenin sarsılmaz bir kararlılıkla devam edildiği vurgulanan açıklamada, "Terör örgütünün içte ve dışta tecrit edilerek yalnızlaştırılması açısından büyük önem taşıdığı vurgulanmış; bunun için uygulanmakta olan siyasî, askerî, diplomatik, kültürel, psikolojik ve sosyo-ekonomik tedbirlerin etkin bir şekilde sürdürülmesi gerektiği değerlendirilmiştir." ifadelerine yer verildi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*