Ohal ne zaman bitiyor?

Ohal ne zaman bitiyor?.36228
  • Giriş : 02.12.2016 / 11:19:00
  • Güncelleme : 02.12.2016 / 11:20:34

15 Temmuz'dan sonra ilan edilen Olağanüstü Hal durumu ne zaman sona erecek?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen OHAL, yaklaşık 5 aydır devam ediyor. İlk 3 aylık OHAL'den sonra 3 ay daha uzatılan OHAL'in üçüncü defa uzatılmasına artık kesin gözüyle bakılıyor.

Başbakan Binali Yıldırım ile MHP lideri Devlet Bahçeli'nin görüşmelerinden sonra gelen sinyaller de OHAL'in 3 ay daha uzatılacağı yönünde. İktidar ile MHP'nin Anayasa Değişikliği takvimi, OHAL'in uzatılacağına işaret ediyor. OHAL'in ancak, referanduma gidilebilirse kaldırılabileceği kaydediliyor.

İŞ DÜNYASI "OHAL KALDIRILSIN" İSTİYOR

İşte dünyasının OHAL'in kaldırılması için talebi var. TÜSİAD, OHAL'in bir an önce kaldırılması ile ilgili hükümete talebini canlı yayında iletti. TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, Yüksek İstişare Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada hükümete çağrıda bulundu. Başaran Symes, OHAL'in bir an önce kaldırılması gerektiğini belirterek, idam tartışmalarını sakıncalı bulduklarını söyledi. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısında konuştu.

Başaran Symes şunları söyledi: "Bu yıl hem Türkiye hem de dünya açısından alışılmışın dışında gelişmelerle geçti. Türkiye'de yılın ilk yarısındaki çalkantıların ardından 15 Temmuz'daki darbe teşebbüsü sonrası derin travma hepimizi derinden sarstı. Çevremizdeki tanıdık işaretler, kurumlar, normlar hızla değişiyor. Son 11 yıl önce büyük heyecanla başlayan AB üyelik müzakereleri fiilen durmuş vaziyette. Sıkıntılarımızı sizinle tüm açıklığıyla paylaşmak isterim. Sayın Başbakanım ekonomi konularında yatıştırıcı beyanlarınızı memnuniyetle izliyoruz ancak zamanın giderek daha kısıtlı hale geldiğini görmemiz gerekiyor. Bu yıl veriler üçüncü çeyrekten itibaren ekonomide daralmayı işaret etmeye başladı. İşsizlikte sıkıntı büyük. Sanayi üretimi gerilerken, dünyada yükselişe geçen faiz oranlarının baskısı daha fazla hissediliyor. Kurdaki yükseliş dünyadaki akışla uyum içinde. Dünyada en fazla değer kaybeden para birimlerinden biriyiz. Ekonominin işlemesini sağlayan koşulları hukuk sistemi, yargı bağımsızlığınını iyileştiremezsek ekonomiye odaklı teknik çözümler yetersiz kalacaktır. Terörle mücadele ve darbeciliğe son verme bağlamında güvenlik kaygıları arttı. Ancak bazı OHAL uygulamaları ekonomide güven kaybına neden oluyor. OHAL'in bir an önce kaldırılmasını bekliyoruz. KHK ile yönetimin sonuna gelinmesini bekliyoruz. Türkiye'nin normalleşmeye ihtiyacı var. Güçlü ve adil bir hukuk sistemi olmadan adil bir vergi düzeni kurulmadan piyasa ekonomisini hakkıyla işletmek mümkün değildir. Acilen bir büyüme hikayesi yaratmamız gerekiyor."

NİHAT ZEYBEKÇİ DE OHAL İSTEMİYOR

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de daha önce yaptığı açıklamalarda OHAL istemediğini belirtmişti. Ekonomi Bakanı olarak OHAL'in üçüncü defa uzatılmasının doğru olmadığını söyleyen Zeybekçi, şöyle konuşmuştu: "Ben de istemem olağanüstü hal. Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı olarak söylüyorum, olağanüstü hali ben istemiyorum kardeşim. Türkiye’de her şeyin normal olmasını ben de istiyorum. Eğer Türkiye evet her şeyi halletti, terörle mücadelesini, bu ihanetle mücadeleyi bitirdi, ben sürmesini istemiyorum. Açıkça söylüyorum. İkinci uzatmadan sonra uzatılmasını istemiyorum"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*