OHAL'e dönüşe bir adım atıldı

OHAL'e dönüşe bir adım atıldı.16316
  • Giriş : 10.10.2008 / 22:21:00
  • Güncelleme : 10.10.2008 / 22:49:00

Genelkurmay 11 yıl aradan sonra ilk kez Emniyet Genel Müdürlüğü'nden 7 bin özel tim polisi istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Güneydoğu'da art arda meydana gelen terör saldırılarının ardından, askerin hükümetten talepleri ile başlayan OHAL uygulaması bölgeye geri mi dönüyor tartışmaları yeni bir haber ile bir başka boyut kazandı. Takvim gazetesinin haberine göre Genelkurmay Güneydoğu'da 11 yıl aradan sonra ilk kez Emniyet Genel Müdürlüğü'nden 7 bin özel tim polisi istedi. Özel tim bilindiği üzere OHAL uygulaması sırasında birçok kez insan hakları ihlaliyle suçlanmış, üyeleri hakkında defelarca dava açılmıştı.

TERÖRE KARŞI ÖZEL TİM

Terör olaylarının artması üzerine, çözüm arayışına giren Genelkurmay çareyi özel timde buldu. 11 yıl sonra özel tim polisi tekrar Doğu'da görev yapacak.

Genelkurmay'ın isteği üzerine 7 bin özel tim polisi Güneydoğu'nun önemli noktalarında askerin emrinde görev yapacak. 1997 yılında Doğu ve Güneydoğu bölgesinden Genelkurmay'ın isteğiyle çekilen özel timler tekrar geri dönüyor. Hakkari'de bulunan Aktütün Karakolu'na yapılan silahlı saldırıda 17 askerin şehit edilmesinin ardından çözüm arayışına giren Genelkurmay Başkanlığı, çareyi özel harekat polislerinde buldu.

11 YIL SONRA YENİDEN

Emniyet Genel Müdürlüğü, Genelkurmay Başkanlığı'nın talebi üzerine Güneydoğu'ya rekor seviyede özel harekat polisi gönderme kararı aldı. İlk grup, Ankara Gölbaşında bulunan Özel Harekat Daire Başkanlığı'ndan bugün yola çıkacak. Bu yılın sonuna kadar 7 bin özel tim polisi Hakkari, Şırnak, Van, Mardin, Tunceli, Bingöl ve Siirt ile ilçelerinde görevlendirilecek. Özel tim polisleri, ikinci bir emre kadar Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kalacaklar. Polislerin çetelerle kirli ilişkilerinin ortaya çıkmasının ardından Susurluk skandalının da patlak vermesiyle Genelkurmay Başkanlığı özel timleri istememişti. Böylece 1997'de çekilen özel tim, 11 yıl aradan sonra yine Genelkurmay'ın isteğiyle tekrar dönmüş olacak.

Özel harekat polisi
Soğukkanlı, disiplinli, atıcılıkta ve eğitimde üstün başarılı olan polisler en az 3 ay süreyle özel harekat eğitimine tabi tutuluyor. Her türlü silahlarla atış eğitimleri, keskin nişancılık, silah kullanma teknikleri, arazi ve dağcılık, kapalı alanlarda (bina, uçak, tren, otobüs) rehine kurtarma, spor ve yakın savunma konularında eğitim alıyorlar.

Giriş çıkışları denetleyecek
Kritik bölgelerde görev yapacak olan uzman polisler, askerlerle birlikte kırsal alanda operasyon yapacak. Polisler, operasyonu yöneten askeri personelin emrine girecek. Terör olaylarına da müdahale edecek olan özel tim polisleri, il ve ilçelerde 24 saat görev yaparak araç ve kişilerin üst aramasını üstlenecek. Başta yarı otomatik olmak üzere birçok özel silahla donatılacak olan polislerin, yakın dövüş ile bomba imha konusunda uzmanlıkları bulunuyor.

TAKVİM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*