OHAL'e en sert tepki CHP'li vekilden

OHAL'e en sert tepki CHP'li vekilden.7814
  • Giriş : 10.10.2008 / 10:22:00

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mesut Değer, olağanüstü hal dönemini iyi bilen isimlerden biri.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hakkari'deki hain saldırının ardından gündeme getirilen OHAL'e en sert tepki ondan geldi. Değer, gelişmeleri kaygıyla izlediğini belirtirken, "OHAL Kanunu'nu yeniden okudum. Bu kanun insanın tüylerini diken diken ediyor." ifadesini kullanıyor. OHAL'in uygulanması halinde yine binlerce insanın öleceğini ve milyarlarca liranın heba edileceğini vurguluyor. Köylerin boşaltılacağını, eğitime ara verileceğini, çalışma hakkının elden alınacağını, haberleşme ve seyahat özgürlüklerinin kısıtlanacağını hatırlatıyor. Tüm bunların sorunu derinleştireceği uyarısında bulunurken tek çözümün devletin bölge halkını kucaklaması olduğunu dile getiriyor.

CHP'nin bir süre Diyarbakır il başkanlığını yürüten ve uzun yıllar Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeliği yapan Mesut Değer, OHAL'in ülkeye verdiği zarara yakından şahit olmuş bir siyasetçi. Değer, 15 yıl boyunca uygulanan OHAL'in hiçbir sorunu çözmediğine dikkat çekiyor. Eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in bile yıllar sonra 'pardon' dediğini hatırlatırken, "40 binin üzerinde insan öldü, 60 binin üzerinde yaralı var. 3 bin köy boşaltıldı. Milyarlarca dolar heba oldu." diyor. OHAL Kanunu'nu okudukça tüylerinin diken diken olduğunu anlatan Değer, şöyle devam ediyor: "1987-2002 yılları arasında bölge halkı temel hak ve özgürlüklerinden mahrum kaldı. OHAL'in yeniden yürürlüğe girmesi halinde yerleşim yerleri boşaltılacak, eğitime ara verilecek, dükkanlar denetlenecek, çalışma ve seyahat hakkı sınırlanacak, haberleşme ve sokağa çıkma yasağı gelecek." Değer, terörle mücadele ederken, demokrasi ve insan haklarından taviz verilmemesini istiyor. Devletin bölge halkını kucaklaması gerektiğini belirten Değer, şunları kaydediyor: "Genelkurmay Başkanımız, göreve başlayınca bölgeye gitti. Halk sıcak karşıladı, kucakladı, alkışladı. Devletin bölge halkıyla arasındaki yabancılaşma duvarını ortadan kaldırmalı, bölge halkını 'terörist' olarak görmemeli. 'Her Kürt PKK'dır' zihniyeti yok edilmeli. Ekonomik tedbirler ivedi olarak hayata geçirilmeli. Bölgede yaşayıp, iş bulma olanağı olmayan insanlara işsizlik fonundan destek olunmalı. Terör ayrı tutulmalı, temel hak ve hürriyetler ayrı tutulmalı." Eğitim, sağlık ve işsizlik konusunda bölge halkına sahip çıkılması gerektiğini anlatan Değer, "Bu dağa çıkmayı engeller. İnişleri kolaylaştırır." diyor.

OHAL'deki karanlık olaylar aydınlansın

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mesut Değer, hain saldırının ardından OHAL'in gündeme getirilmesine tepkili. Değer, aksine 15 yıl boyunca uygulanan OHAL döneminin aydınlatılmasını istiyor. Ergenekon davasıyla başlayan 'derin devletin aydınlatılması' sürecinin de ancak bu şekilde gerçekleşebileceğine inanıyor. Değer, 8 Ağustos'ta Zaman'a yaptığı açıklamada şunları kaydetmişti: "Siyasî irade birliği oluşturulmalı. TBMM'de araştırma komisyonu kurulmalı. OHAL dönemindeki karanlık olayların failleri bulunmalı. 'Zamanaşımı' olmaması için yeni bir kanun çıkarılmalı. Sorumlu olan tüm sivil ve kamu görevlileri yargılanmalı."

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*