Ok: Savcıları tahrike gerek yok

  • Giriş : 06.04.2007 / 00:00:00

Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok, Adana Cumhuriyet Başsavcısı İhsan Eroğul’a makamında nezaket ziyaretinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Burada gazetecilerin sorularını cevaplandıran Ok, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’e ait olduğu öne sürülen günlüklerdeki kuvvet komutanlarının darbe iddiaları üzerine Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Halep’e giderken yaptığı ‘Yargı görevini yapmıyor'' sözünün hatırlatılması üzerine şöyle dedi:
“Bir ihbar olduğu zaman savcılar doğrudan soruşturma açmak zorundadır. Bu yasal zorunluluğun sonucudur. Hiç bir yerin tahrikine gerek yoktur. Herhangi bir ihtiyaca gerek kalmadan, savcılar üzerlerine düşen görevi yapar. Suç ihbarları ve şikayetler üzerine savcılar veya kendileri doğrudan edindikleri bir soruşturmayı gerektiren konu olduğunda soruşturmaları yaparlar. Hiç bir yerin tahrikine gerek yoktur, savcılar doğrudan soruşturmalarını yapar.'' 4 yıllık görev süresi 30 Mayıs’ta dolacak olan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Ok, bir süre sohbet ettiği Adana Cumhuriyet Başsavcısı Eroğul’a hatıra plaketi verirken, Eroğul da, Nuri Ok’a Türk Bayrağı işlemeli battaniye hediye etti.

KÖŞK SEÇİMİ İÇİN YARIN KONUŞACAK

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili görüşlerini yarın Mersin’de düzenlenecek panelde açıklayacağını söyledi.
Ok, Türkiye Belediyeler Birliği ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak’ı makamında ziyaret etti.
Ok, yarın Mersin Barosunca düzenlenecek panele katılmak üzere geldiğini ve bu kapsamda Başkan Durak’a nezaket ziyaretinde bulunduğunu belirtti.
Ok, gazetecilerin cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili soruları üzerine, "Yarın Mersin’de düzenlenecek panelde açış konuşmasını yapacağım. Orada cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili görüşlerimi açıklayacağım" dedi.
Cumhurbaşkanlığı seçimi için TBMM’nin en az 367 üyeyle toplanması gerektiği yönündeki tartışmalarla ilgili soruyu ise Ok, "367 ile ilgili kamuoyunda lehinde ve aleyhinde çok şey söylendi. Giderse Anayasa Mahkemesi bir karar verecek" şeklinde yanıtladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious