Okay: "MHP'nin teklifiyle türban sorunu çözülemez"

Okay:
  • Giriş : 17.01.2008 / 18:04:00

MHP'nin türban teklifini değerlendiren Hakkı Suha Okay, bu şekilde sorunun çözülemeyeceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, MHP'nin başörtüsü konusundaki teklifiyle ilgili olarak, ''Anayasa'nın başlangıç bölümündeki laiklik ilkesi olduğu sürece bu teklifle başörtüsü sorunu çözülemez'' dedi.

Meclis'te muhalefet kulisinde CHP Grup Başkanvekilleri Okay ve Kemal Anadol, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ile şakalaştı.

CHP'li Anadol, Vural'a, "Allah birbirinize bağışlasın. AKP ile cumhurbaşkanlığı seçiminde görülen ittifak devam ediyor" diye espri yaptı.

MHP'nin teklifini, "Ham bir teklif" olarak nitelendiren CHP'li Okay da "Anayasa'nın 2 maddesi ve başlangıç hükümlerindeki laiklik ilkesi, Anayasa Mahkemesi kararları olduğu sürece, bu teklifle başörtüsü sorunu çözülemez" dedi.

"Nezaket ziyareti olur"

CHP Grup Başkanvekili Okay, MHP'nin Anayasa'da değişiklik önerisiyle ilgili 184 milletvekilinin imzasına ihtiyaç duyacağını hatırlatarak, MHP'nin dokunulmazlıklar konusundaki önerisinin de bu yüzden teklif haline getirilemediğine dikkat çekti.

"MHP'nin konuyu görüşmek için bir randevu talebinde bulunup bulunmadığına" ilişkin soru üzerine de Hakkı Suha Okay, "Siyaset uzlaşıdır. Bizim başörtüsü konusundaki tavrımız belli. Kapımız herkese açık ama böyle bir ziyaret nezaket ziyareti olur" değerlendirmesinde bulundu.

MHP'nin teklifi ne?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''türban yasağını kaldırma'' önerisine destek verdi.

Bahçeli, "Mevcut Anayasa'nın 10'uncu maddesinin 4'üncü fıkrasına yapılacak ek bir ifade ile konu hukuki zeminde siyasal ve toplumsal gerginliklere yol açmadan çözüme kavuşmuş olacaktır" dedi.

Bahçeli, söz konusu maddede "devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır" hükmüne ek olarak "bütün işlemlerinde" ibaresinden sonra gelmek üzere "her türlü kamu hizmetlerinin sunulmasında ve bunlardan yararlanılmasında" ifadesine yer verilmesi gerektiğini belirtti.

AKP, üniversitelerdeki türban yasağını kaldırmak için MHP'nin gündeme getirdiği Anayasa Değişikliği teklifini incelemeye aldı. AKP yönetimi, MHP ile ortak bir metinde uzlaşmayı hedefliyor.

Erdoğan ne demişti?

16 Ocak'ta İspanya dönüşü Esenboğa Havalimanı'nda bir açıklama yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, türban tartışmaları için, ''Türkiye hala bu sorunu çözemiyorsa, bu özgürlükler noktasında ciddi sıkıntıdır. Bunu beraber aşarız. Yeni anayasayı beklemeye de gerek yok. Bunun çözümü çok kolay. Otururuz beraberce mutabık kaldığımız bir cümleyle bu çözülür" dedi.

Gerekirse muhalefetten randevu talebinde bulunacağını belirten Erdoğan, "Biz çözmeye varız. MHP de 'varım' diyor. CHP 'yokum' diyor. Yoksa yok, olanlarla yola devam ederiz" diye konuştu.

İspanya gezisi sırasında türban tartışmalarına değinen Erdoğan, 14 Ocak'ta yaptığı bir açıklamada da, "Siyasi simge olarak türban takmak suç mu? Simgelere, sembollere bir yasak getirebilir misiniz?" demişti.

ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin üniversitelerindeki türban serbestisine atıfta bulunan Erdoğan, "Ama ülkemizde ne yazık ki böyle bir sorun şu anda var. Üniversitelerde böyle bir sorun söz konusu. Bunu bu düzenleme ile aşmak öyle zannediyorum ki özellikle özgürlükler noktasında, eğitim özgürlüğü noktasında bir sıkıntıyı aşmaya da vesile olacaktır" ifadesini kullanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious