Oklavasız yufka açıyor

Oklavasız yufka açıyor.13921
  • Giriş : 10.05.2008 / 00:24:00
  • Güncelleme : 09.05.2008 / 23:50:19

Kastamonu'nun Ağlı ilçesinde börekçilik yapan Sami Demirci, yufkaları oklava kullanmadan, eliyle havada çevirerek açıyor. İşte, Almanya ve Fransa'dan sipariş alan Sami ustadan 'düğün böreği' tarifi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kastamonu'nun Ağlı ilçesinde börekçilik yapan Sami Demirci, yufkaları oklava kullanmadan, eliyle havada çevirerek açıyor.

Kastamonu'nun Ağlı ilçesindeki özel günlerin vazgeçilmez ikramı olan ''Düğün Böreği''nin en önemli özelliği yufkalarının elle açılması.

15 yaşından beri ilçedeki düğünlerde oklava kullanmadan börek yapan 33 yaşındaki Sami Demirci, siparişlere yetişmekte zorlandığını, günde 300 ile 1500 arasında börek yaptığını söyledi.

Ağlı ve çevresinde düzenlenen hemen hemen her düğün ve törende mutlaka davetlilere ''Düğün Böreği'' ikram edildiğini söyleyen Demirci, hazırladığı hamuru eliyle havada çevirerek, oklavasız bir şekilde yufka haline getiriyor.

Demirci, başta Almanya ve Fransa olmak üzere Avrupa'da yaşayan gurbetçilerden de çok sayıda sipariş aldığını söyledi.

-AĞLI DÜĞÜN BÖREĞİ'NİN YAPILIŞI-

Un, su, yağ ve tuz kullanılarak yapılan Ağlı Düğün Böreği'nin yapılışı şöyle:

Yoğurulan hamur 200'er gramlık büyüklüklerde bölünerek,beklemeye alınıyor. Bir saat bekleyen hamurlar, aralarına yağ sürülüp iki parça halinde birleştirilerek bekletiliyor.

Bir saat sonra yufkalık kıvama gelen hamurlar, elle masa üzerinde yufka şeklinde açılıyor. Daha sonra elle havada çevrilerek açılan yufka, 1 ile 1,5 metre çapına ulaşıyor.

Kağıt inceliğine ulaşan yufka, isteğe göre içine katılan peynir, patates, kıyma, ıspanak veya yoğurtla börek haline getirilerek, tepsiye diziliyor.

Fırına sürülen börekler, yaklaşık yarım saat sonra servise hazır hale geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious