OKS 2009'da yok

  • Giriş : 12.01.2007 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Çelik, 'Teke Tek' programında açıkladı: OKS 2007 ve 2008 yılında son kez yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Milli Eğitim Bakanı Çelik, Teke Tek'te Fatih Altaylı'ya 2009'da OKS'nin artık olmayacağını söyledi. Bakan Çelik, yeni sistemde iki saatlik bir sınav yerine öğrencinin son üç yıldaki performansının baz alınacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 2009 yılında OKS'nin kaldırılacağını açıkladı. Fatih Altaylı'nın atv'deki "Teke Tek" programına katılan Milli Eğitim Bakanı Çelik Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı (OKS) ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Çelik, sınavın öğrenci yeteneği ile ilgili hiçbir olguyu ortaya çıkarmadığını belirterek, ilköğretim programlarının aşamalı olarak öğrenci yeteneğini ortaya çıkaracak şekilde değiştirildiğini kaydetti.

VELİLER TELAŞLANMASIN
"İki saatlik sınav başarısı yerine üç yıllık performansın baz alınacağını ifade eden Milli Eğitim Bakanı şöyle konuştu: "2007 ve 2008 yılında OKS yapılacak. 2009'da yapılmayacak. Öğrenci velilerinin bu konuda telaşa kapılmalarına gerek yok. Öğrenciyi okula ve derse bağlamak istiyoruz. Ders programları tamamen değişeceği için öğrencinin performansı öne çıkacak. Karnelerde not sistemi 100'lük sisteme döndüğü için öğrencinin başarısı rahatlıkla görülecek. Değerlendirmelerde üç yıl baz alınacak. Öğrencinin yetenekleri başarı hanesine yazılacak. Böylece öğrencinin başarısı iki saatlik bir sınav yerine, son üç yılını değerlendirecek bir sisteme dönüşecek. Sınava gerek kalmayacak." Dershanelerin sistem içersinde kendi işlerini yaptığını belirten Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik "Sınavı kaldırmak istemeyenlerin lobi çalışmaları bizim için hiçbir anlam ifade etmez" diye konuştu.

ŞURADA ELE ALINMIŞTI
OKS'nin kaldırılması konusu 17. Milli Eğitim Şurası'nda ele alınmıştı. Hayli tartışmalı geçen toplantılarda OKS'nin kaldırılmasına karar verilmişti. Şura kararlarının tavsiye kararı olduğunu bilen dershaneler 1 milyon dolarlık dershane pazarını kaybetmemek için lobi faaliyetlerine başlamıştı. Türkiye Özel Okullar Birliği, Türk Eğitim Derneği ve Talim Terbiye Kurulu sınavın kalkmaması için proje çalışmaları başlattı. Dershaneler sınav olmadan sağlıklı seçiminin yapılamayacağını savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious