OKS sonuçları açıklanıyor

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00
  • Güncelleme : 11.10.2016 / 18:54:44

OKS 1. Yerleştirme Sınavı sonuçları açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tercih yapan adaylar, hangi okullara yerleştirildiklerini Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) www.meb.gov.tr internet adresinden öğrenebilecekler.

Yerleşmeye hak kazanan öğrenciler kayıtlarını 29 Temmuz-4 Ağustos 2006 tarihleri arasında yaptırabilecekler. Mülakat/mülakat ve beden yeterliliği sınavı ile öğrenci alan okulların ön kayıtları da 29-31 Temmuz 2006 tarihleri arasında yapılacak.

Sonuçlar için;

meb.gov.tr

Kesin kayıtların tamamlanmasından sonra kayıt yaptıran öğrenci sayısı ile varsa açık kalan kontenjan sayısını gösteren belgeler 6 Ağustosta http://sinavlar.meb.gov.tr internet adresinden yayınlanacak. Bu belgeler ayrıca okullarda herkes tarafından rahatlıkla görülebilecek şekilde ilan edilecek. Bu ilanda, açık kontenjanlara internet ortamında merkezi sistemle 2. Yerleştirme yoluyla öğrenci alınacağı da duyurulacak.

2. YERLEŞTİRME

1. Yerleştirme sonucunda açık kalan kontenjanlara, sınavda OKS-TM veya OKS-MF puan türlerinden 160 ve üstü puan almasına rağmen tercih ettiği okullardan herhangi birini kazanamayanlar, kesin kayıt hakkı kazandığı halde kaydını yaptırmamış olanlar ve kesin kayıt yaptırdığı halde 29 Temmuz-4 Ağustos 2006 tarihleri arasında kaydını sildirerek sisteme işletenler başvuruda bulunabilecek.

Bu amaçla yapılacak 2. Yerleştirme için 7-13 Ağustos 2006 tarihleri arasında başvuru alınacak. Adaylar, 2. Yerleştirme için, daha önce başvurdukları okullardan başvuru yapabilecekler.

Adaylar, 2. Yerleştirmede önceki tercihlerine bağlı kalmaksızın en fazla 8 yeni tercih yapabilecek.

2. Yerleştirmeye özel fen liseleri, özel meslek lisesi, Anadolu lisesi programı uygulayan ve sınavla öğrenci alan özel öğretim kurumları ve Anadolu meslek liselerinin Denizcilik Alanı dahil olmayacak.

MEB, 2. Yerleştirme sonuçlarını 20 Ağustos 2006 tarihinde MEB.gov.tr internet adresinden açıklayacak. 2. Yerleştirme sonucunda kesin kayıt hakkı kazanan adayların kayıtları 21-24 Ağustos 2006 tarihleri arasında yapılacak.
Resmi fen liseleri, Anadolu liseleri, Anadolu öğretmen liseleri ve sosyal bilimler liselerine 2. Yerleştirmeden başka herhangi bir yerleştirme yapılmayacak ve başka bir şekilde öğrenci alınmayacak.

ÖN KAYITLA ÖĞRENCİ YERLEŞTİRME

Yerleştirme sonucunda Anadolu mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarına yerleşen adayların kesin kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra bu okullarda açık kontenjan kalması durumunda, Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliğinin 49. maddesine göre ilköğretim okulu diploma notu esas alınarak ön kayıt yoluyla öğrenci kabul edilebilecek.

2. Yerleştirmeden sonra Anadolu imam hatip liselerinin açık kalacak kontenjanlarına OKS-TM'de 160 ve üstü puan alan öğrenciler arasından puan üstünlüğü esasına göre ön kayıt yoluyla öğrenci kabul edilecek. Adaylar, ön kayıt için Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzunun 12. maddesindeki esaslara göre başvuruda bulunabilecekler. Anadolu imam hatip liselerine ön kayıt müracaatları 31 Ağustos-6 Eylül 2006 tarihleri arasında yapılacak. Ön kayıt sonucu kesin kayıt hakkı kazanmış öğrencilerin kesin kayıtları 7-8 Eylül 2006 tarihleri arasında yapılacak.

İstanbul Validebağ Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ve sağlık meslek liselerinin 2. yerleştirme sonunda açık kalan kontenjanlarına, Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzunun 3. maddesinde belirtilen genel ve özel şartlara göre OKS-MF'den 160 ve üzeri puana sahip adaylar arasından puan üstünlüğü esas alınarak ön kayıt yolu ile öğrenci kabul edilecek.

Sağlık meslek liselerine ön kayıt müracaatları 31 Ağustos-6 Eylül 2006 tarihleri arasında yapılacak. Ön kayıt sonucu kesin kayıt hakkı kazanmış öğrencilerin kayıtları 7-8 Eylül 2006 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious