OKS sorularına bir itiraz da Burdur'dan geldi

  • Giriş : 15.06.2006 / 00:00:00

Geçtiğimiz Pazar günü yapılan OKS sınavında hatalı soru sorulduğuna dair bir iddia da Burdur'dan çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

A grubu soru kitapçığı matematik 25'inci soruda eksik anlatım olduğunu savunan öğrenci velisi Fahrettin Özyıldıran "Küplerin tamamının kullanılması gerektiği bildirilmediği için soru iptal edilmelidir." diyerek Milli Eğitim Bakanlığı'na itiraz dilekçesi gönderdi.

11 Haziran'da tüm Türkiye'de yapılan Ortaöğretim Kurumları Sınavı'nda (OKS) hatalı sorular olduğuna dair bir iddia da Burdurlu veliden geldi. Mustafa Özyıldıran adlı öğrencinin velisi Fahrettin Özyıldıran, OKS A kitapçığı matematik bölümü 25. sorunun eksik dolayısı ile yanlış olduğu gerekçesi ile Milli Eğitim Bakanlığı'na başvurdu. Soruda geçen küplerin tamamının kullanılması halinde elde edilecek kare prizma sayısının cevap anahtarında açıklandığı gibi 4 olduğunu, ancak soruda küplerin tamamının kullanılması gerekliliğinin belirtilmediğini dile getiren Fahrettin Özyıldıran, "Soruda gereklilik belirtilmediğine göre cevabın 4 değil 50 olması gerekiyor. Bu sonuca değişik dershanelerin matematik hocaları ile birlikte vardık. Sonuç itibari ile Bakanlık ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk'e sorunun iptal edilmesi gerektiğini verdiğimiz itiraz dilekçesi ile bildirdik." dedi.

Özyıldıran sorunun mevcut hali ile çözümünü ise aşağıdaki gibi açıkladı;

Boyasız 36 adet küpün tamamının kullanılması şartı olmaksızın;

Tabanda bir küpün olması halinde 35 kare prizma

Tabanda 4 küpün olması halinde 8 kare prizma

Tabanda 9 küpün olması halinde 3 kare prizma

Tabanda 16 küpün olması halinde 2 kare prizma

Tabanda 25 küpün olması halinde bir kare prizma

Tabanda 36 küpün olması halinde bir kare prizma, toplamda 50 kare prizma olması gerekiyor.


Daha önce aynı soruya Özel Dershaneler Birliği (ÖZDEBİR) Elazığ Temsilcisi Veli Aksu da itiraz etmişti. Ancak Aksu sorunun cevabının 3 olması gerektiğini, ancak şıklarda bu cevabın bulunmadığını bildirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious