OKS'de en başarılı iller

OKS'de en başarılı iller.12384
  • Giriş : 11.07.2008 / 14:02:00

Zirvede büyükşehirleri sollayan bir il var. Geçen yılın da birincisi. Bir de en başarısız kentler sıralaması mevcut. Birincilerin tercihi ise bakın neler;

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

OKS'de 97 öğrenci bütün soruları yaparak tam puan aldılar... 31 bin 221 öğrenci ise ham puan barajını aşamadı. En çok birinci İstanbul'dan çıktı.

Sınav sonuçlarına göre 212 adayın bazı testleri kopya taraması sonucu iptal edildi. Sınava giren 11 aday ise soruların hiçbirine doğru cevap veremedi ve sıfır çekti.

EN ÇOK BİRİNCİ İstanbul'DAN

OKS'de 97 öğrenci birinci olurken, 41 il birinci çıkardı. Buna göre, en çok birinci 18 öğrenciyle İstanbul'dan çıktı. İstanbul'u 10 öğrenciyle Ankara, 6 öğrenciyle İzmir izledi.

Birinci olan 97 öğrencinden 52'sinin özel ilköğretim okullarından mezun oldukları belirlendi.

EN BAŞARILI İLLER

TM puan türünde başarı sıralamasına göre Türkiye birincisi olan il geçen yıl da il birinci olan Burdur oldu. Bu puan türünde başarı sıralamasını göre ikinci il Eskişehir, üçüncü il Edirne, dördüncü il Nevşehir, beşinci il Isparta, altıncı il Kırşehir, yedinci il Çanakkale, sekizinci Ankara, dokuzuncu il Yalova ve onuncu il de Kırklareli oldu.

MF puanına göre illerin başarı sıralamasında ise Burdur yine birinci il oldu. Burdur'u sırasıyla Eskişehir, Edirne, Isparta, Kırşehir, Nevşehir, Çanakkale, Ankara, Kırklareli ve Yalova izledi.

EN BAŞARISIZ İLLER

MF ve TM puan türlerine sınavda en başarısız il Hakkari oldu. MF puan türüne göre Hakkari'yi Şırnak, Ardahan, Ağrı, Van, Kars, Iğdır, Bingöl, Mardin ve Bitlis takip etti. TM puan türünde de en başarısız olan Hakkari'yi Şırnak, Ağrı, Ardahan, Van, Kars, Iğdır, Bingöl, Mardin ve Muş izledi.

BU BAŞARI TESADÜF DEĞİL

Burdur geçen yılın ardından bu yıl da en başarılı il oldu. Bu elbette bir tesadüf değil. Burdur Valisi İbrahim Özçimen, bu başarıda binlerce kişinin emeği bulunduğu belirterek, ''Kimsenin üstlenemeyeceği kadar büyük bir başarı'' dedi.

Özçimen, şöyle devam etti: ''Bu başarı tesadüf değil. OKS'de 2003'deki 27'incilikten 2004'te 9'unculuğa, 2005'te 5'inciliğe, 2006'da 2'nciliğe çıkıyoruz. Geçen yıl ve bu yıl ise birinciyiz.''

Dershanelerle de iş birliği halinde olduklarını ve bu yıl dersanelerle birlikte 7 sınav düzenlediklerini ifade eden Özçimen, ''İlimle gurur duyuyorum'' dedi.

BU ÇOCUKLAR BİR HARİKA

-Türkiye birincilerinden Ezgi Gökçe, Ankara Fen Lisesi'ni ilk tercih olarak yazacak. Hedefi ise ileride genetik mühendisi olmak istiyor.

-OKS Türkiye birincilerinden Emine Büşra Çevik de Fen lisesini tercih edecek. Onun hayali de doktor olmak...

-Ayça Ceren Coşgunoğlu (Bursa): Annesi hemşire olan Ayça, ailesinin bu başarıda büyük katkısı olduğunu söyledi.

-Cem Çelik (Bursa) İleride bilgisayar mühendisi olmayı hedefliyor.

-Gökçe Canhilal (Kayseri): Özel Yelkenoğlu Fen Lisesini tercih etmeyi düşünüyor. Başarısının sırrı düzenli çalışmak.

-Ozan Pastaciğil (Hatay) Devlet okulundan mezun. Hedefi Galatasaray lisesine girmek. İleride genetik mühendisi olmak istiyor.

-Murat Sağın (Çanakkale) İzmir Atatürk Fen Lisesinde eğitim görmek istiyor.

-Onur Melih Gedik (Muğla) Devlet okulu mezunu. Amacını büyük bir şirkette üst düzey yönetici olmak olarak özetliyor.

-Melike Dertli (Düzce) : Beyin ve Damar cerrahı olmak istiyor.

-Setenay Gel: Robert Kolej'de okumayı istiyor.

-Nevbahar Ece Bulaner: Robert Kolej veya Galatasaray Lisesi'nde eğitimine devam etmek istiyor.

Anafen Dershanesinin çeşitli şubelerinden 13 öğrenci, 500 tam puanla Türkiye birincileri arasında yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*