OKS'de ilk 100'ün 99'u özel okul

OKS'de ilk 100'ün 99'u özel okul.12384
  • Giriş : 17.07.2008 / 09:27:00

Tek devlet okulunun girmeyi başardığı, bu nedenle de Milli Eğitim'in gizleme kararı aldığı Ortaöğretim Kurumları Sınavı OKS'de ilk yüz okulun listesi ortayı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gerek Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) gerekse Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonuçlarının açıklanmasının ardından sınav birincisi enflasyonu yaşanması Milli Eğitim Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Sınavdaki başarının objektif olarak ölçülmesini isteyen bakanlık OKS'de ilk 100'e sadece bir devlet okulu girebilince listenin ortaya dökülmemesi için talimat verdi.

DEVLET OKULU 52'NCİ

Bakanlığın gizlediği listeyi ise Sabah ele geçirdi. Çalışma, OKS'ye 15'in üzerinde öğrenci sokan okullar baz alınarak yapıldı. Giren öğrencilerin aldıkları puanlar toplanıp, öğrenci sayısına bölünerek ortalama puanlar tespit edildi. OKS sınavında en başarılı 100 okul arasında sadece bir devlet okulu bulunuyor. O da Ankara'daki Çankaya Ayten-Şaban Diri İlköğretim Okulu. Sıralamadaki yeri de 52'ncilik. OKS'deki en başarılı okullar sıralamasında ilk 10'da İstanbul'dan üç, İzmir ve Bursa'dan ikişer, Düzce, Kahramanmaraş ve Elazığ'dan ise birer okul girmeyi başardı. Listenin ilk sırasını İzmir'den Özel Karşıyaka Yamanlar İlköğretim Okulu aldı. Türkiye ikinciliğini Bursa Özel Emine Örnek İlköğretim Okulu, üçüncülüğünü ise Düzce'den Özel Kültür İlköğretim Okulu elde etti.

Nurşen Kayatürk (Bilfen İlköğretim Okulları Koordinatörü): "Son 5 yılın OKS sıralamalarına baktığımızda, Bilfen Okulları İstanbul sırlamasında hep ilk 5'in içinde yer aldı. Okul olarak bu başarıyı sağlamak için öğrencilerimize 1. sınıftan itibaren kuvvetli bir temel eğitim vererek onların düşünsel becerilerini geliştirdik."

Sebahattin Kasap (Özel Yamanlar Eğitim Kurumları Genel Müdürü): "Okulda her öğrencinin bir rehber öğretmeni var. Bu rehber öğretmen, öğrenci ve velilerle sene başında girecekleri sınavın geniş bir müfredatı kapsadığını, bunun için çok aşırı çalışmanın değil ancak düzenli bir çalışmanın şart olduğunu açıklıyor."

Hilal Erdinç (Gazi Üniv. Vakfı Genel Müdürü): "4'üncü sınıftan itibaren Seviye Tespit Sınavları ile OKS için hazırlık yapıyoruz. Öğretmenlerimiz tarafından hazırlanan ve titizlikle "Biz kimden iyi değiliz, kim bizden daha iyi?" düşüncesiyle hareket eden okulumuz, bu başarıyı yakaladı."

İstanbul'un birincisi değişmedi

Listeye göre İstanbul'da önceki yıllarda birinciliği bırakmayan Özel Bilfen Çamlıca İlköğretim Okulu birinci oldu. Ankara'da ise Gazi Üniversitesi Vakfı Özel İlköğretim Okulu birinciliği elde etti. Listede özel okulların kesin bir ağırlığı söz konusu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*