OKS'de birincilerinin tercihleri neresi?

  • Giriş : 11.07.2006 / 00:00:00

OKS'de birinci olan öğrenciler, İstanbul Özel Amerikan Robert Koleji'ni kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tüm soruları doğru yanıtlayarak ve 829.642 puan alarak OKS birinciliğini paylaşan Selin İşgüven ile Yiğit Yargıç, İstanbul Amerikan Robert Lisesi'ni kazandı.
Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Sınav Yürütme Kurulu Başkanı Nurullah Dal, Sınav Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Ful Akıngöç Över ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı, Sınav Yürütme Kurulu Koordinatörü Mustafa Üvey ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek sonuçları açıkladı. Dal, OKS sonuçlarına göre 15 ilde bulunan 94 özel okula girmek için başvuran 24 bin 915 öğrenciden 3 bin 771'inin, özel okullara asil olarak yerleştirildiğini söyledi. 15 yıl aradan sonra ilk kez Özel Okullar Sınavı'nın OKS ile birlikte yapıldığını anlatan Dal, merkezi yerleştirme, kayıtlar ve diğer tüm işlemlerin Özel Okullar Birliği Derneği Sınav Yürütme Kurulu tarafından yürütüldüğünü ifade etti. Öğrencilerin sınav sonuçlarının yarından itibaren posta yoluyla gönderileceğini belirten Dal, adayların kayıtlarını 1 Ağustos'tan itibaren gerçekleştirebileceğini dile getirdi.

OKS sonuçlarına göre, Sınav Yürütme Kurulu'na bağlı olarak öğrenci alacak 15 ildeki 94 özel okula girmek için başvuran 24 bin 954 öğrenciden 24 bin 915'i OKS'ye girdi. Sınava giren öğrencilerin 15 bin 572'si (yüzde 63) devlet okullarından, 9 bin 381'i (yüzde 37) de özel okullardan başvuru yaptı. Sınava giren öğrencilerin sınav sonuçlarının binlik sisteme göre kendi aralarında ortalamaları ve standart sapmalarına göre yeniden hesaplandı. OKS sonuçlarına göre, sınava giren 24 bin 915 öğrenciden 3 bin 771'i Sınav Yürütme Kurulu'na bağlı öğrenci alacak özel okullara asil olarak yerleştirildi.

Özel okulların kayıt takvimi ise şu şekilde belirlendi: "Asil liste kayıtları 1 lie 3 Ağustos arasında yapılacak. Yedek liste ön kayıtları 4 Ağustos'ta, yedek liste asıl kayıtları 7 Ağustos'ta yapılacak. Önkayıt dönemi ise 8 Ağustos ile 24 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 28 Ağustos'tan itibaren de Sınav Yürütme Kurulu'nca belirlenecek bir tarihe kadar son kayıt işlemleri uygulanacak."

-ROBERT LİSESİ'NDE OKUMANIN BEDELİ 21 bin 982 YTL-

OKS'de birinciliği paylaşan iki öğrencinin tercihi İstanbul Robert Lisesi oldu. İstanbul Özel Çınar İlköğretim Okulu'ndan Yiğit Yargıç ile İstanbul Özel Üsküdar S.E.V. İlköğretim Okulu'ndan Selin İşgüven, Robert Lisesi'ni kazandı. İkinci olan İstanbul İstek Özel Barış İlköğretim Okulu'ndan Konuray Mutluer de Amerikan Robert Lisesi'ni tercih etti.

Üçüncülüğü paylaşan Bursa Özel Yeni Kültür İlköğretim Okulundan Murat Pasin de yine Amerikan Robert Lisesi'ne gidecek. Bursa Osmangazi Kükürtlü Ticaret ve Sanayi Odası İlköğretim Okulu'ndan Berna Özlem'in tercihi ise İstanbul Eyüp Vehbi Koç Vakfı Koç Özel Lisesi oldu. Dördüncülüğü paylaşan, İstanbul Refik Saydam İlköğretim Okulu'ndan mezun olan Derya Şahin, Amerikan Robert Lisesi'ni tercih etti. Özel Bostancı Doğa İlköğretim Okulu'ndan Hilal Özdemir ise Kadıköy Kasımoğlu Coşkun Lisesini kazandı. Beşinci olan Özel Bursa Yeni Kültür İlköğretim Okulu'ndan Aysun Mutlu da Amerikan Robert Lisesi'ni tercih eden bir diğer öğrenci oldu.

İstanbul Arnavutköy'de bulunan Amerikan Robert Lisesi, 90 kız, 90 erkek olmak üzere 180 öğrencilik kontenjan açmıştı. İngilizce eğitim verilen okula en düşük 780.205 puanla öğrenci alındı. 24 bin 915 öğrencinin girdiği bu seneki sınavda Robert Lisesi'ni 7 bin 366 kız, 7 bin 417 erkek öğrenci tercih etti. Sadece 180 öğrencinin kazanabildiği bu okulda okumanın bedeli ise yıllık 21 bin 982 YTL. Bu ücrete yüzde 8 KDV dahil değil. Ayrıca servis, yemek, yatakhane, forma ücretleri de bu ücretin dışında bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious