Öksürük

  • Giriş : 27.09.2006 / 00:00:00

Öksürük bir çok hastalığın ön habercisi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gaziantep Amerikan Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin İkidağ, öksürüğün bir çok hastalığın ön habercisi olduğunu, özellikle 10-15 yıldır sigara içen ve sürekli öksüren, yokuş ya da merdiven çıkarken nefes darlığı çeken insanların mutlaka solunum fonksiyon testi yaptırması gerektiğini söyledi.

Sigaranın toplum için önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken İkidağ, sigaranın insan sağlığına verdiği zararın boyutlarının her geçen gün arttığını belirtti.

İkidağ, "Bir çeşit tıkayıcı akciğer hastalığı olan KOAH özellikle sigara içen insanlarda sıklıkla görülmekte, ancak hastalar bu hastalığın ciddiyetinin farkında olmamaktadır. Genel olarak rahatsızlıklarını sigaraya bağlı basit öksürük sanan hastalarda, yapılan muayene ve testlerle KOAH denen bu hastalığın başladığını ortaya çıkarabiliyoruz. KOAH yaşam kalitesini oldukça bozan bir hastalıktır. Sabah öksürükleri, balgam ve efor yapınca oluşan nefes darlığı bu hastalığın ilk belirtileridir. Özellikle sigara içenler bu öksürükleri sigaraya bağlamaktadır. Erken teşhisi çok önemlidir. Bu durumla karşı karşıya olanların erkenden bir uzmana müracaat etmesi ve solunum fonksiyon testi yaptırması gerekir." diye konuştu.

KOAH'ta erken teşhisin önemine değinen İkidağ, KOAH vakalarında uygulanan tedavi yöntemlerinin hastalığın akciğeri ve bünyeyi bütünüyle tahrip etmesine engel olduğunu ifade etti.

Geç tespit edilen hastalıklarda durumun daha farklı olduğunu aktaran İkidağ, "Hasta sigarayı bıraksa bile akciğerlerdeki tahribat kalıcı olur ve birçok hastalığında yaşanmasına etken teşkil eder. Ülke genelinde olduğu gibi Gaziantep'te de sigara içiminin artmasına paralel olarak KOAH hastalığının artışı dikkat çekmektedir." diye kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious