Öksürük nöbetlerinizin sebebi reflü olabilir mi?

  • Giriş : 10.10.2007 / 15:51:00

Geceleri öksürük nöbetlerine yakalanıyorsanız; çikolata, kahve, baharatlı yiyecekler tükettiğinizde öksürüğünüz artıyorsa ve 3 haftadan uzun sürdüyse dikkat

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üç haftadan uzun süren her öksürük, 'kronik (müzmin)' olarak kabul edilir. Son günlerde adını sıkça duymaya başladığımız 'Gastroözofageal reflü' olarak bilinen mide içeriğinin yemek borusuna geçmesi durumu, kronik öksürüğün astım ve geniz akıntısından sonra üçüncü en sık sebebidir. Kronik öksürüğü olan hastaların yaklaşık dörtte birinde altta yatan neden reflüdür.

ASTIM RİSK FAKTÖRÜ
Suadiye Memorial Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. İlkay Keskinel, ''Klasik reflü belirtileri arasında; göğüste yanma, ağza asit gelmesi ve ağızda acı tat sayılabilir. Bu belirtilere eşlik edebileceği gibi, bazen öksürük reflünün tek habercisi olabilir. Reflüye bağlı öksürük çoğunlukla; çikolata, kahve, alkol, baharatlı ya da yağlı yiyecekler ile şiddetlenir. Özellikle yatınca ve geceleri öksürük artar. Reflü öksürüğe neden olabildiği gibi, öksürük de reflüyü arttırabilir. Ayrıca reflünün astımı tetikleyebilmesinin yanı sıra astımlı hastalarda da reflü daha sık görülmektedir'' diyor.

TEDAVİSİ NASIL?
Tanıda yemek borusu asit ve basınç ölçümü, endoskopi gibi yöntemlerden yararlanılabilir. Ayrıca, tedaviye yanıtın değerlendirilmesi de kimi zaman tanıya götürür. Reflüden şüphelenildiğinde, bir gastroenterolog (mide-bağırsak hastalıkları uzmanı), hangi tanı yönteminin uygun olduğuna karar verecektir. Reflüye bağlı öksürüğün tedavisinde öksürük kesiciler değil, mide asidini engelleyen ilaçlar önerilir. Tedavi, öksürük düzeldikten sonra en az üç ay daha sürdürülmeli ve daha sonra azaltılarak kesilmelidir. Ayrıca diyetteki yağ miktarı azaltılmalı, öğünler küçük tutulmalı ve kafein, çikolata, alkol gibi yemek borusu alt ucunun basıncını düşürerek mideden yemek borusuna asit geçişini arttıran besinlerden uzak durulmalıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious