OKS'yi kazanamayan öğrencilere MİT kimliği ile kayıt

  • Giriş : 29.04.2006 / 00:00:00

İstanbul'un Gaziosmanpaşa ilçesinde ilginç bir olay yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Öğrencilerin kayıt işlemini gerçekleştirenler ise Veli Küçük adına düzenlenmiş Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) soğuk damgasını taşıyan kimlik göstermiş. Usule aykırı şekilde okula alınan öğrenciler, 1. dönem sonunda Bedrettin Dalan'ın sahibi olduğu Kaşgarlı Mahmut Lisesi ile Bayrampaşa Tuna Lisesi'ne nakledilmiş. Olay, Ö.D. isimli bir vatandaşın Milli Eğitim Bakanlığı'na yaptığı şikayet üzerine ortaya çıktı. Ö.D. hatırlı kişilerin araya girmesiyle müfettişlerin olayı kapattığını, okul müdürünün de korunduğunu iddia etti. Müdür Ziya Uluçay ise yaşadışı bir harekette bulunmadığını, belki ihmalinin söz konusu olabileceğini söyledi.

Anadolu lisesini kazanamayan bu öğrenciler adına kendinin MİT ve Jandarma İstihbaratı (JİTEM) mensubu olduğunu söyleyen birinin geldiğini ve öğrencileri kaydetmesini istediğini anlatan Ziya Uluçay şöyle konuştu: “Bir adam geldi. Cebinden bir kimlik çıkardı. Soğuk damgası vardı. MİT kimliğiydi. Ayrıca JİTEM elemanı olduğunu ifade etti. Silahını gösterdi. Arabasının yanına gittik, bagajında farklı plakalar vardı. Benden bu çocukların kaydını yapmamı istedi. Ben de bu işin olmayacağını söyledim. Adam gittikten sonra polise haber verdim. Ertesi gün yine geldi. Ben de okuldan polise telefon açtım. Polisin geldiğini görünce kaçmış. BMW marka arabasını polis götürdü. Araba barlarda şarkıcılık yapan birinin üzerine çıkmış. Daha sonra polise gidip arabayı almış. Ertesi gün ‘beni niye deşifre ettin’ diye bana sitem etmeye geldi.”

Çocukları kayıt yapmadığını söyleyerek kendini savunan Ziya Uluçay, “Çocukların okula geldiklerini 1. dönemin sonunda fark ettik. Hemen kayıtlarını sildik. Burada kasıt yok. Kazanamayan birini kayıt yaptırma diye bir şey yok. Olsa olsa belki ihmal olabilir. Çocukları başka okullara yazdırdım. Bu çocuklar başarılı çocuklar. Diploma notları 5,00 ve 4,86. Bunları mağdur etmemek için diğer okullara aracı oldum. Keşke imkanım olsaydı, bu çocukları okulumda tutsaydım. Bu kötü bir şey değil. Önemli olan bu çocukların okumalarını temin etmek.” diye konuştu. Uluçay, kayıt için gelen şahsın ailelerle menfaat ilişkisi olup olmadığını bilmediğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious