Oktay Aslanapa’ya Saygı Günü

Oktay Aslanapa’ya Saygı Günü.9979
  • Giriş : 13.05.2009 / 15:10:00

Türkiye’nin dünyaca ünlü ilim adamlarından, Türk sanat tarihçisi Prof. Dr. Oktay Aslanapa’ya bir saygı günü düzenleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ESKADER'in Kültür AŞ. ile birlikte düzenlediği “Oktay Aslanapa'ya Saygı Günü”, 15 Mayıs Cuma günü saat 18.00'de Topkapı Kültür Parkı Türk Dünyası Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek. İlk defa kültürel faaliyetlere açılan kültür merkezinde, bundan böyle bir çok program yapılacağı öğrenildi.

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ. ile birlikte düzenlediği ve Mehmet Nuri Yardım'ın yöneteceği programda Prof. Dr. Ârâ Altun, Prof. Dr. Zeki Sönmez ve Bozkurt Çelebi Oktay Aslanapa'nın hayatı, sanat tarihçiliği, eserleri ve ilim hayatına getirdiği yenilikleri anlatacaklar. Değerli sanatkâr Fırat Kızıltuğ'un ud çalacağı ve sevilen Türkçe eserleri seslendireceği toplantıdan sonra Oktay Aslanapa'nın eserlerinden, fotoğraflarından ve basında hakkında çıkan yazılardan meydana gelen bir sergi gezilecek.

SANAT TARİHÇİLERİNİN DUAYENİ

1915 yılında Kütahya'da doğan Prof. Dr. Oktay Aslanapa, 1934 yılında Bursa Lisesi'nden, 1938 yılında İstanbul Edebiyat Fakültesi'nden ve Yüksek Öğretmen Okulu'nun Sanat Tarihi Bölümü'nden mezun oldu. Yaşayan en değerli sanat tarihçilerimizdendir. Almanya'da ve Avusturya'da Türk sanatı üzerine doktora yaptı. 1960 yılında profesör oldu. Bölüm Başkanlığı'nı yaptığı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nde binlerce öğrenci yetiştirdi. Başlıca eserleri Osmanlılar Devrinde Kütahya Çinileri, Araman Devri Sanatı, Selçuklu Sanatı Bibliyografyası, Selçuklu Halıları, Kıbrıs'ta Türk Eserleri, Yüzyıllar Boyunca Türk Sanatı ve Kırım ve Kuzey Azerbaycan'da Türk Eserleri'dir.

(www.sanatalemi.net)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*