Oktay Vural: Gökçek yalan söylüyor

Oktay Vural: Gökçek yalan söylüyor.11589
  • Giriş : 23.02.2009 / 15:36:00

Oktay Vural, Gökçek'in, aldığı villayla ilgili doğru söylemediğini iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, iddialarına cevap vermediğini, işi parmak hesabıyla geçiştirmeye çalıştığını öne sürdü.

Bu tutumu nedeniyle kınadığı Gökçek'e, Turan Güneş Bulvarında 895 bin liraya aldığı evin parasını nasıl ödediğini soran Vural, şöyle devam etti: ''Parmak hesabı, bir koyundan birkaç post çıkarmaya çalışan yaklaşım tarzıdır. 895 bin liraya bu villayı satın aldınız. Şu parmak hesabını bırak. Villanın parasını nasıl ödedin? Çantada mı götürdün? Bunun teslim belgesi, bankayla yaptıysan, bunun dekontunu kamuoyuna açıklamaya davet ediyorum. 895 bin liralık ödemeyi nasıl yaptığını belgeleriyle ortaya koysun. Kimse bu hesaplara inanmıyor. Melih Gökçek, Turan Güneş Bulvarındaki villasını almıştır ama halka açıkladığı mal beyanında bunu açıklamamıştır, kaynağına belirtmemiştir. Gökçek'i doğru bilgi vermeye davet ediyorum.''
Vural, parmak hesabı devrinin geçtiğini belirterek, ''Sayın Başkan, bakkal dükkanı değil, belediye işletiyorsun. Bundan vazgeç'' dedi.

Gökçek'in aldığı yerin emlak vergilerini ödediğini söylediğine dikkati çeken Oktay Vural, ''Sayın Melih Gökçek, yeni aldığınız villanın emlak vergilerini niye ödemedin? Vergiler ödendi mi? 4.6 bin liralık vergi ödendi mi ödenmedi mi?'' diye sordu.


''Hukuk garabetiyle karşı karşıyayız''

Doğalgaz sayaçları ihalesi konusunda kurulan komisyonun kararını gazetecilere okuyan Vural, komisyonun, ihalenin iptal edilmesine karar verdiğini belirtti.

Vural, buna rağmen Gökçek'in, Elektrik Makine ve Malzemeleri İkmal Daire Başkanı Mehmet Acar ve Başkan Yardımcısı Orhan Ekinci, Bütçe ve Mali İşler Dairesi Başkanı Aydın Şahin, Abone İşleri Dairesi Başkanı Atilla Türkyılmaz ve Bilgi İşlem Daire Başkan Vekili Yusuf Sipahi'den oluşan 5 kişilik bir ikinci komisyon kurduğunu öne sürerek, bu komisyonun ise ihalenin devam etmesi yönünde karar aldığını söyledi.

''Hukuk garabetiyle karşı karşıyayız'' diyen Vural, şöyle devam etti: ''Başkent Doğalgaz'ın ihalesi, 1.6 milyar dolarlık bedelle 14 Mart 2008 tarihinde yapılıyor. Bunun 50 milyon dolarlık geçici teminat mektubu var. Şartnameye göre, 45 gün içinde anonim şirketi kurulmazsa, bu teminat irat kaydedilecekti. Melih Gökçek'e soruyorum, ne oldu 50 milyon dolar? Aradan 11 ay geçti, daha anonim şirket kurulmadı. Bu 50 milyon doları neden irat kaydetmediniz? Neyi bekliyorsunuz, kimi bekliyorsunuz? Bu konuyu kamuoyuna açıklamaya davet ediyorum. Elinizi kolunuzu bağlayan nedir? Melih Gökçek, bunu anlatırken, 'İstanbul Ticaret Mahkemesinden tedbir kararı var' diyor. Tedbir kararını gösterin. Sizin elinizi kolunuzu bağlayan mahkeme kararı mıdır, yoksa başka bir şey mi? Bununla ilgili firmayla görüşme yaptınız mı yapmadınız mı?''

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, bu hafta içinde ASKİ ile ilgili birkaç iddiayı daha kamuoyuyla paylaşacağını bildirdi.


"Çamurun içinde debeleniyorlar"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, açıklanan dosyalarla ilgili ''çamur atıyorlar'' dediğini hatırlatan gazeteciye Vural, yaptıkları açıklamaların basın savcıları tarafından takip edildiğini söyledi.

''Biz savcı, hakim değiliz. Savcıları bunları takip etmeye davet ediyoruz. Çamura batmışlara çamur atmaya gerek yok. Zaten çamurun içinde debeleniyorlar'' diyen Vural, Başbakan Erdoğan'ın sözlerine ''pes'' dediğini belirtti.

Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi hazırladığını ifade eden Vural, Elazığ'da bir belediye başkanlığı ile ilgili rüşvet istendiğine ilişkin bir kaset yayınlandığını belirtti. Bu kaydın, Başbakan Erdoğan'a iletildiğinin söylendiğini öne süren Vural, ''Sayın Başbakan, bunu savcıya ilettiniz mi? 'Hortumları kestik' diyenlerin nasıl boru hatları döşediğini, vatandaşa soğan patates dağıtanların aslında nasıl pırlanta ortaklığı oluşturduğunu, bütün yönleriyle ortaya koyuyoruz'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*