Oktay Vural: İhtar AK Parti'ye!

Oktay Vural: İhtar AK Parti'ye!.11589
  • Giriş : 21.02.2009 / 22:34:00
  • Güncelleme : 21.02.2009 / 22:53:25

MHP Grup Başkanvekili Vural, ''Bu seçimlerde bir ihtara, bir de takdire ihtiyaç var'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, ''Bu seçimlerde bir ihtara, bir de takdire ihtiyaç vardır. İhtar AK Parti'ye, takdir MHP'ye diyorum'' dedi.

Vural, MHP Gümüşhane İl Başkanlığınca Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen belediye başkan adayları tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Milliyetçi Hareket Partisi'nin 9 Şubat'ta 40. yılını kutladığını anımsatarak, ''40 yıldır 3 hilalli bayrakla milletimize hizmet etmenin heyecanını yaşadık. Bu milletin ortak değerleri ekseninde bütünleştik. Müslüman Türk kimliğinin hep savunucusu olduk, hep öyle olacağız. Biz 'partim için papaz elbisesi giyerim' diyenlerden hiç olmadık. İşte onun içindir ki bu üç hilalli bayrak gururla dalgalanıyor'' diye konuştu.

Partilerinin kuruluşunun 40. yılında mahalli idareler seçimi ile karşı karşıya olduklarını belirten Vural, şöyle devam etti:

''Onun içindir ki bu seçimler bizim için çok önemlidir. Bu seçimlerde milletimizden iki noktada işaret bekliyoruz. Neden iki noktada? 6.5 yıldan beri bu ülkeyi yöneten AK Parti iktidarına bir ihtar gereklidir diye düşünüyoruz. Bu ihtarın verilmesi gerekiyor. Bu kadar yoksulluğun, işsizliğin, fakirliğin arttığı, bu kadar yozlaşmanın, yolsuzluğun arttığı bir dönemde sizin yol göstermenize ihtiyaç vardır. Bir ihtarda bulunmanız gerekiyor. Onun için bu seçimlerde bir ihtara, bir de takdire ihtiyaç vardır. İhtar AK Parti'ye, takdir MHP'ye diyorum.''

-''BAŞÖRTÜSÜ, BİZİM İÇİN BİR VARLIK MESELESİDİR''-

Sorunların, din siyasete alet edilmeden çözümlenmesini istediklerini belirten Vural, şöyle konuştu:

''(Yaşanan gerilimlerden millete fayda yoktur) dedik, (gelin başörtüsü sorununu çözelim) dedik. (Üniversiteye giden geç kızlarımızın ızdırabını durduralım, gelin bu meseleyi çözelim) dedik. Önümüze Anayasa'yı ve YÖK'ün 17. maddesini değiştirme paketi getirdiler. Anayasa Mahkemesi'nin yapılan değişikliği iptal etmesiyle karşı karşıya kaldık.

Bu tahterevalli siyaseti ile birisi çözmek istemedi, diğeri çözülmesini istemedi. Ondan sonra bu partiler açıldılar, açıldılar, açıla açıla saçıldılar. Sağa sola da dağıldılar. Pusulasız siyaset olmaz. Bunlar pusulasız siyaset yapıyorlar. Bizim pusulamız, milli kültürümüzdür, devletimizdir, milletimizdir.''

Vural, başörtüsü meselesini siyaset üstü gördüklerini ve çözülmesini istediklerini ifade ederek, ''Biz, başörtüsü meselesini çözmek istediğimiz zaman sağdan soldan itirazlar çıktı. Herkes ayağa kaldırıldı. Neden? Çünkü bunu bir siyaset malzemesi olarak kullanıyorlar. Oysa biz bu meseleyi bir malzeme olarak kullanmak istemiyoruz. Başörtüsünü siyasette, ticarette kullanmaktan edep duyarız, utanırız. Başörtüsü siyasetin, ticaretin malzemesi değil, bizim için bir varlık meselesidir'' dedi.

-EKONOMİK KRİZ-

Vural, Anadolu'da, Gümüşhane'de tarım kesiminin çöktüğünü öne sürerek, ''5 milyon kişi tarım sektöründen kopmuş. Çünkü tarlasını ekemiyor. Ektiğini biçemiyor, biçtiğini satamıyor, sattığıyla da doyamaz hale gelmiş. Maliyetler dört kat artmış. Bu toprak bizi doyurmazsa neresi doyuracak'' diye konuştu.

Anadolu'nun her tarafında esnafın kepenk kapattığını savunan Vural, şunları söyledi:

''1 milyon esnaf dükkanını siftahsız açıyor. Sıkıntı had safhada. İşsizlik yüzde 26'ya ulaşmış. Bu nasıl ekonomidir? Yoksul sayısı 18 milyonu aşmış. Bu ekonomi politikası yanlış, topraklarımız yabancılaşıyor. Irmaklarımız, nehirlerimiz yabancılaşıyor. Telekom, elektrik sektörü yabancılaştı, topraklar bizi doyurmuyor. 2002'de 220 milyar dolar borcumuz vardı, bugün 550 milyar dolara ulaştı. 220 milyar dolar borcumuz olduğu zaman elimizde Pektim, Telekom, neler yoktu ki. Ama bunlar kalmadı, hepsini sattılar. Ne satacaksınız şimdi? Sıra geldi nehirleri satmaya.''

Vatandaşın iş bulma umudu kalmadığını ileri süren Vural, ''Yoksullaşan bir Türkiye, fakirleşen bir millet. İşte tablo bu. Ateş düştüğü yeri yakıyor. 'Benim vatandaşım ekmeğini taştan çıkarır' diyor, vatandaşta hal kalmadı ki taşı sıksın. Memura, işçiye verelim 3-5 simit parası, 15 TL. 'Kriz teğet geçiyor' diyor, kendisini teğet geçen kriz vatandaşı delip geçiyor'' dedi.

Vural, kula kul olmamak için Cumhuriyetin kurulduğunu belirterek, ''Bu Cumhuriyeti, benim oğluma, kızıma, babama iş bulsun diye kurduk. Vatandaşın hakkını vermek için bu Cumhuriyeti kurduk. Verdiğimiz hizmetler vatandaşa lütuf değil onların hakkıdır. Evin anasını, babasını, oğlunu işsiz bırakanlar, meydanlarda kömür dağıtmaktan, patates dağıtmaktan, soğan dağıtmaktan gurur duyuyorlar. Ben olsam utanırım'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından MHP'nin Gümüşhane'deki belediye başkan adayları tanıtıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*