Oktay Vural'dan Gül'e 'popülizm' eleştirisi

Oktay Vural'dan Gül'e 'popülizm' eleştirisi.11391
  • Giriş : 19.06.2009 / 03:30:00
  • Güncelleme : 18.06.2009 / 23:32:50

MHP'li Vural, RTÜK Başkanı Akman, 'İhanet Belgesi' ve mayın tasarısı sorularını cevapladı ve yüklendi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Vural, TBMM'de, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Gazetecilerin, RTÜK Başkanı'nın, hakkındaki iddialara ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine Vural, Zahid Akman'ın açıklamalarının kamuoyunu tatmin etmediğini söyledi.

Akman'ın mal varlığına da el konulduğunu anımsatan Vural, ''Bu safhada yapılması gereken, kurumları yıpratmadan Sayın Akman'ın istifa etmesi gerekiyor. RTÜK ve Deniz Feneri sürecinde AKP ile ilişkisi konusunda şüpheler oluşmuştu, Sayın Başbakan neden Zahid Akman, Zekeriya Karaman ve Almanya'da yargılanan Mehmet Gürhan ve diğerleri hakkında suç duyurusunda bulunmuyor.

Başbakan'ı, suç duyurusunda bulunmaya davet ediyorum. Bu konuda, gerçeklerin ortaya çıkmasını istemeleri gerekiyor. AK Parti'nin ismi bir iddianamede yer almış ve lüzumsuz yere bulaştırıldığı iddiası var ise Sayın Başbakan'ın suç duyurusunda bulunmamasını hayretle karşılıyorum'' diye konuştu.

-''BAŞBAKAN VE AKP BELGENİN İPİNE...''-

Vural, ''İrticayla mücadele eylem planı belgesinin sahte olduğu iddia ediliyor. Planın sahte olması durumunda Türkiye'yi ne gibi gelişmeler bekliyor?'' sorusuna, ''Böyle bir belge kim tarafından hazırlandıysa hem demokrasiyi, hem de TSK'yı zedelemiştir'' yanıtını verdi.

Bunun, asker-sivil geriliminden medet uman siyaset anlayışına sahip olanların ekmeğine de yağ sürdüğünü ifade eden Vural, şöyle devam etti:

''TSK, belgenin kendilerince hazırlanmadığını açıklamıştır. Belge üzerinden siyaseti parsellemek isteyenler vardır. Başbakan suç duyurusunda bulunduklarını açıklıyor. Başbakan suç duyurusunda bulunmasa da yargı süreci devam ediyor. Başbakan ve AKP, bu belgenin ipine sarılmış görünüyor. Bunu, bir siyasi rant amacı olarak kullanıyor. Başbakan'ın açıklamaları sahte kahramanlık gibi görünüyor.''

''Bu belge sahte çıkarsa Ergenekon davasını nasıl etkiler?'' sorusunu ise Vural, ''O dava devam ediyor, davayı etkileyeceğini zannetmiyorum. Tartışmanın gerçeğe kavuşturulması için yargı sürecinin sonlandırılmasını beklemeliyiz'' diye yanıtladı.

-''POPÜLİZM DEĞİL, MİLLETİN HAKKINI KORUMAKTIR''-

MHP'li Vural, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesine ilişkin yasayı onaylaması ile ilgili olarak ''popülist davranamam'' şeklinde basında yer alan açıklamalarını eleştirdi.
MHP olarak politikalarını oluştururken, milli menfaatleri dikkate aldıklarını bildiren Vural, şunları kaydetti:

''Sayın Cumhurbaşkan'ı, bu toprakları 44 yıllığına mayın temizleyenlere verilmesine karşı çıkmak popülizm değil, bu milletin hakkını hukukunu korumaktır. Muhalefetin bu anlayışını bir popülist yaklaşım olarak değerlendiren Cumhurbaşkanı'nın yaklaşımını doğru bulmuyorum. Gönül ister ki Sayın Cumhurbaşkan'ı hassasiyetlere, milli duruşa sahip çıksın. Muhalefet milli menfaatler doğrultusunda milletin sesi ve sözcüsü olmuştur. Cumhurbaşkanı'nın, bu kadar tartışmaların olduğu bir ortamda, 15 günlük süreyi beklemeden yasayı onaylamış olması umarım bir parti taassubunun yansıması değildir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*