Okul aile birliği, özel güvenlikçi tuttu

  • Giriş : 26.04.2006 / 00:00:00

Son zamanlarda okullarda yaşanan şiddet olayları aileleri harekete geçirdi. Manisa'da Şehitler İlköğretim Okulu Okul Aile Birliği üyeleri, okulda özel güvenlikçi tutmak suretiyle çocuklarını koruma altına aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Manisa'da bir ilki gerçekleştiren Özel Evrensel Güvenlik yetkilisi Ediz Barış ile Şehitler İlköğretim Okulu Okul Aile Birliği Başkanı Tülay Yavuz arasında bir yıllık özel güvenlik anlaşması imzalandı.

İmzanın ardından görevine başlayan görevli, bir yıl boyunca okulunun güvenliğini sağlayacak. Anlaşmayla okulda güvenlik tedbirleri de arttırıldı. Bundan sonra tek kapıdan girilecek. Dışarıdan girişin engellenmesi için duvarlar yükseltilecek ve güvenlik görevlisi okulun içinde devriye gezecek. Giriş çıkışlar kontrol altına alınacak. İdareden izin belgesi olmadan hiçbir öğrenci ders saatinde dışarıya çıkamayacak.

Okullarında yaşanan bazı şiddet olayları ve birkaç öğrencide çakı ve benzeri kesici aletler bulunması sonucu özel güvenlikçi tutma kararı aldıklarını dile getiren Okul Aile Birliği Başkanı Yavuz, okul müdürlerinin desteğiyle konuyu valilik ve Milli Eğitim müdürlüğüne ilettiklerini ancak ilk etapta olumsuz cevap verildiğini belirtti.

Yavuz, ısrarlı takibi sonucunda valilikten izin çıktığını dile getirerek, "Vali Yardımcımız Zeki Özkan konuya onay verdi. Milli eğitim ve emniyet müdürlükleriyle de görüştükten sonra bu anlaşmayı yaptık. İçimiz bundan sonra çok rahat olacak. Çocuklarımızın güvenliği her şeyin önünde gelir." dedi.

Evrensel Güvenlik yetkilisi Barış ise "5188 Sayılı Özel Güvenlik Teşkilatına Dair Kanun kapsamında, tesislerin içeriden ve dışarıdan gelebilecek her türlü tehdide karşı korunması ve kollanması için İl Özel Güvenlik Komisyonu'nun karar ve iznine tâbi olarak özel güvenlik personeli çalıştırılabiliyor. Bir ilki gerçekleştiren Özel Evrensel Güvenlik şirketinin yetiştirdiği güvenlikçiler, Şehitler İlköğretim Okulu'nun emniyetini sağlayacak." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious