Okul bağışları Meclis'e taşındı

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Velilerden alının zorunlu bağışlar, Meclis gündemine geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Okullarda alınan zorunlu bağışlar Meclis gündemine geldi. ANAVATAN Partisi Iğdır Milletvekili Dursun Akdemir, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e bugüne kadar zorunlu bağış toplayan kaç müdür hakkında yasal işlem başlatıldığını sordu.
ANAVATAN Partisi Iğdır Milletvekili Dursun Aydemir, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in yanıtlaması isteği ile Meclis Başkanlığı'na yazılı soru önergesi verdi.

Aydemir, 'isteğe bağlı zorunlu bağış' adı ile velilerden 40 çeşit isimle bağış alındığı yönünde çıkan haberleri hatırlattı.

Anayasa'nın 42. maddesine göre, ilköğretimin zorunlu ve devlet okullarında parasız olduğuna vurgu yapan Dursun, "Okullar açıldığı zaman gündemden hiç düşmeyen, yetkililerce de bağış alınmayacak diye beyanatlar verilip geçiştirilen, velilerle okul idarelerini karşı karşıya getiren isteğe bağlı zorunlu bağış adı altında toplanan yardımı doğru buluyor musunuz? Eğer bulmuyor iseniz, bu durumu nasıl ortadan kaldırmayı düşünüyorsunuz? Şimdiye kadar 'isteğe bağlı zorunlu bağış' adı altında bağış toplayan kaç okul idarecisi hakkında yasal işlem yapıldı?" diye sordu.

Akdemir'in Bakan Çelik'ten cevaplamasını istediği diğer sorular ise şöyle:

-Geleceğimizin gençliğini yetiştiren okullarımızın zorunlu giderlerini, veliler ile okul idarecilerini karşı karşıya getirmeden, hükümetimizin çözecek herhangi bir bütçe imkanı yok mudur?

-Eğer yok ise böyle bir imkan hazırlamayı ne zaman düşünüyorsunuz?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious