Okul bahçesinde petrol fışkırıyor

  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

Adıyaman'da, Güney Yıldızı isimli özel bir şirket Anadolu Lisesi bahçesinde Güney Adıyaman 1 adını verdikleri kuyudan petrol üretimine başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Daha önce Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)'ya ait olan kuyuyu ikinci defa Bakanlık onayı ile Güney Yıldızı Petrol Üretim Sondaj Müteahhitlik ve Ticaret A.Ş'ye verildi. Şirket, yaptığı sondaj çalısması sonucunda kuyuda petrol buldu. Okul bahçesinden günlük yaklaşık 200 varil petrol çıkarıldığı tahmin ediliyor.

Türkiye ham petrol üretiminin yüzde 60'ını gerçekleştiren Adıyaman'daki TPAO'nun 155 kuyusundan günde 15 bin 634 varil, özel şirketlere ait kuyulardan ise yılda 1 milyon varil petrol elde ediliyor. Adıyaman'da ilk kez 1970'lerde rastlanan petrol, BOTAŞ kanalıyla Tüpraş'a satılarak değerlendiriliyor. Ancak son yıllarda yeni kuyular fazla açılmadığı için düşen petrol üretimi tartışmalara neden oluyor. Ayrıca, Adıyaman'da günlük 400 metreküp gaz üretiliyor. Bu gaz Adıyaman istasyonlarında ve bölge tesislerinde kullanılıyor.

Bu arada, bölgede faaliyet gösteren Güneygaz A.Ş de geçen yıl krize rağmen büyüyen şirketler içinde yer aldı ve Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasına girdi.

Adıyaman, petrol ve gazın yanı sıra diğer madenler açısından da son derece verimli bir bölge. Başta kömür, çimento, mermer, tuğla-kiremit ham maddeleri, manganez, demir, bakır fosfat, maden suyu bunların başında geliyor. Ama gerek kamu gerekse özel sektör madencilikle ilgili yasal ve bürokratik süreçler nedeniyle bu alanlarda yeterince yatırım yapamıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious