Okul başarısını bunlar etkiliyor olabilir!

  • Giriş : 19.02.2007 / 00:00:00

Görme ve işitme bozuklukları zaman zaman ailelerin gözünden kaçabiliyor ve çocuğun okul başarısına olumsuz yönde yansıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anne babaların bu konuda son derece duyarlı olması gerekiyor. Bu nedenle çocuğunuz için bir check-up programı oluşturabilirsiniz. Dr. Salih Şenli, çocukların okul hayatında başarısız olmalarına yol açabilen rahatsızlıklardan bazılarını sıralıyor.

SORUN NEDİR?
* Görme bozuklukları ve kusurları: Görme ile ilgili rahatsızlıklar, tahtaya yazılanları, öğretmenin gösterdiği eğitim araç-gereçlerini ve kitapları görmeyi zorlaştırabilir.
* İşitme bozuklukları: Çocuk, öğretmenlerinin anlattığı konuları iyi duymuyor olabilir.
* Öğrenme güçlükleri: Psikolojik nedenlerden dolayı derste dikkatini toplayamayabilir ya da öğrenme güçlüğü yaşıyor olabilir.
* Uyku problemlerİ: İyi uyuyamayan çocuklar güne yorgun başlar. Bu da sınıftaki performanslarının düşmesine yol açabilir.
* Kansızlık: Çeşitli nedenlere bağlı olabilir. En sık görülen nedeni, demir eksikliğidir. Demir, beyin gelişimi için son derece önemlidir. Demir eksikliği çocukların okul başarısını engelleyebilir. Kansızlık ayrıca halsizliğe de yol açarak çocuğu olumsuz etkiler.
* Enfeksiyonlar ve hormonal bozukluklar: Çocuklarda idrar yolları enfeksiyonu veya akciğer enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bunlar çocuğun gelişimini engelleyebilir.
* Beslenme yetersizlikleri ve hatalı beslenme alışkanlıkları: Kahvaltı yapmama veya abur-cubur gıdaları çok miktarda tüketmek, çocukların aşırı kilolu olmasına (obezite) ya da yetersiz kilo alımına yol açarak çocuğu olumsuz etkiler. Sağlıklı beslenen ve gerekli besin maddelerini alan çocuklar, yetersiz beslenenlere göre derslerine daha iyi konsantre olur ve anlatılanları daha kolay kavrar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious