Okul birincisi gencin başörtülü annesine geçit yok!

Okul birincisi gencin başörtülü annesine geçit yok!.17546
  • Giriş : 08.06.2008 / 02:24:00
  • Güncelleme : 08.06.2008 / 02:55:56

Okulu birincilikle bitiren Serkan Aydın'ın annesi Sevil Aydın, oğlunu tebrik etmek için sahneye çıkmak istedi ancak...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kafkas Üniversitesi'ni birincilikle bitiren Serkan Aydın'ın annesi Sevil Aydın, oğlunu tebrik etmek için sahneye çıkmak isteyince başörtülü olduğu gerekçesiyle güvenlikçiler tarafından engellendi. Anne Sevil Aydın, oğlunu mutluluğunu oturduğu yerden yaşlı gözlerle izledi.

Kafkas Üniversitesi 2007-2008 dönemi birincisi Serkan Aydın, ödülünü aldıktan sonra konuşma yapmak istedi ancak aşırı şekilde heyecanlanınca sözlerini yarıda keserek Sivas'tan gelen anne babasını yanına çağırdı. Ancak annesi başı türbanlı olduğu gerekçesiyle sahneye alınmadı. Anne Sevil Aydın, oğlunu mutluluğunu oturduğu yerden yaşlı gözlerle izledi.

Programa Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden, Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, Tugay Komutanı Şeref Oğuş, Kafkas Üniversitesi Rektörü Abamüslüm Güven, öğretim görevlileri, mezun olan öğrenciler ve velileri katıldı. Öğrenci velilerinden başı kapalı olanların da mezuniyet törenine katılmalarına müsade edildi.

Rektör Abamüslüm Güven yaptığı açılış konuşmasında; KAÜ'nün çağdaş, Atatürk ilkeleri çerçevesinde eğitm ve öğretim yapan bir üniversite olduğunu, 2007- 2008 eğitim öğretim dönemini kavgasız gürültüsüz bir şekilde bitirdikleri için mutlu olduklarını belirtti.

Prof. Dr. Güven, bu zamana kadar 12 bin 510 öğrenciyi mezun ettiklerini bu yıl da 3 bin 142 öğrencinin mezun olacağını söyledi.

Rektörün ardından konuşma yapan Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden ise geçlerin hiç bir zorluk karşısında yılmadan usanmadan milli ve manevi değerlerden vazgeçmeksizin yola devam etmeleri temennisinde bulundu.

Mezun olan öğrenciler adına konuşan KAÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Ayşenur Gülçiçek ise şunları söyledi; ''Hayatımızın yeni bir dönemine başlamanın mutluluğu ve huzuru içindeyiz. Ülkemizin sınırlı imkanları içerisinde üniversite öğrenimi şansı bulan bizler öğrenim hayatımızı tamamladığımız için çok mutluyuz. Bizler yüce Türk milletinin mensupları olarak, yarının dinamik ve aydınlık Türkiye'sini kurmak ve yüceltmek için bu kutlu yarışa katışmış bulunuyoruz. Hepimiz başta Türkiye ve Türk dünyası olmak üzere, tüm insanlık barışı için hizmet aşkıyla doluyuz. El ele, gönül gönüle, aydınlık ve çağdaş Türkiyemizi oluşturmak için elimizden gayreti göstereceğiz.''

Yapılan konuşmaların ardından üniversite 1'incisi olan İngiliz Dili Edebiyatı Bölümü Öğrencisi Serkan Aydın ile 2'nci Hemşirelik Öğrencisi Ayşe Aladaş ve 3'üncü olan Bankacılık Bölümü Öğrencisi Zümrüt Aksu'ya ödülleri Vali Erden tarafından verildi.

Üniversite birincisi Serkan Aydın, ödülünü aldıktan sonra konuşma yapmak istedi ancak aşırı şekilde heyecanlanınca sözlerini yarıda keserek Sivas'tan gelen anne babasını yanına çağırdı. Ancak annesi başı türbanlı olduğu gerekçesiyle sahneye alınmadı. Anne Sevil Aydın, oğlunu mutluluğunu oturduğu yerden yaşlı gözlerle izledi.

Program sonunda üniversite 1'incisi olan Serkan Aydın birinci olduğu için çok mutluğu olduğunu mastır yapmak üzere Amerika'ya gitmeye hak kazandığını ancak mastır ve yüksek lisansını yaptıktan sonra vefa borçlu olduğu Kars'a gelerek öğretim görevlisi olarak çalışmak istediğini bildirdi.

Serkan'ın ardından konuşma yapan baba Salih Aydın ise oğlu Serkan dahil 3 oğlu bir de kızı olduğunu hatırlatarak çocuklarını okutmayı ve ailesinin geçimini taksicilik yaparak sağladığını söyledi.

Baba Aydın, bu nedenle de çok çileler çektiğini ancak oğlunun mutlu gününde bütün dertlerini unuttuğunu ifade ederken oğlu ile birlikte geçim kaynakları olan ticari taksinin önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious