Okul bitince işleri hazır!

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Otobüs şoförlüğü deyip geçmemek gerekiyor. Bu işin de bir eğitimi var ve artık firmalar üniversite mezunlarını tercih ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

OTOBÜS ŞOFÖRLÜĞÜ: Türkiye’de iş sahası en geniş mesleklerden biri de otobüs şoförlüğü. Bölümden her yıl ortalama 150 kişi mezun oluyor.

Uzun yol eğitimi, trafik bilgisi, müşteri hizmetleri gibi dersler gören öğrenciler, pek çok özel otobüs şirketinden iş teklifi alıyor. 10 yıldan bu yana mezun olan hiçbir öğrencisinin işsiz kalmadığını belirten Dumlupınar Üniversitesi Otobüs Şoförlüğü Bölüm Başkanı Hakan Kara, şunları söyledi:

“Öğrencilerimiz daha mezun olmadan iş teklifi alıyor. Hepsi en az bin YTL ile işe başlıyor. Çünkü Türkiye’de 500’den fazla otobüs firması var. Karayolunda ulaştırma sektöründe çalışan kişi sayısı ise 700 binin üzerinde. Trafik kazaları her geçen artarken, sektörün eğitimli elemanı olan ihtiyacı da bir kez daha ortaya çıkıyor.”

KOZMETİK TEKNOLOJİLERİ: Her geçen gün artan kozmetik malzemesi tüketimine karşın, Türkiye kozmetik alanında eğitim veren tek yer Kocaeli Üniversitesi Hereke Ömer İsmet Uzunyol Meslek Yüksekokulu Kozmetik Teknolojileri bölümü. ÖSS sayısal puanı ve meslek liselerinin kimya bölümünden direkt geçişle her yıl toplam 100 öğrenci alınıyor. Öğrencilerin yarısını erkeklerin oluşturduğu bölüm, Türkiye’de kozmetik üretimi eksiğini kapatmayı amaçlıyor. Öğrenciler kozmetik üretim şirketlerin tarafından eğitilmek üzere davet edilmenin yanı sıra yurtdışındaki kozmetik firmalarında da iş bulma imkanına sahip. Bu alanda yetiştirilmiş eleman eksiği nedeniyle, mezunlar kozmetik ürünü satışında, kalite kontrol laboratuvarlarında, satış pazarlama bölümlerinde ve bakım merkezlerinde kolaylıkla iş bulabiliyor. Bölüm yılda ortalama 80 mezun veriyor.

BOYA TEKNOLOJİLERİ: Öğrenciler gemi boyama, inşaat boyama, boyaların üretimi, boya fabrikalarının kalite kontrol laboratuvarları ve pazarlama departmanları gibi alanlarda iş bulma imkanına sahip. Kocaeli Üniversitesi Hereke Ömer İsmet Uzunyol MYO Müdürü Yardı. Doç. Dr. Hıdır Akpınar, sektörün 10 bin civarında eğitimli elemana ihtiyacı olduğunu belirterek, öğrencilerin bin 500 YTL maaşla işe başladıklarını söyledi. Akpınar, “Bazı mezunların girdiği şirketler, ev kirası ücretini ödüyor ve otomobil, cep telefonu veriyor. Türkiye de 150 bin tane boya ustası var ama hepsi eğitimsiz. Bu nedenle ünlü firmalar bizden, bu alanda eğitim almış gençleri talep ediyor” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious