Okul çantalarına dikkat!

Okul çantalarına dikkat!.9660
  • Giriş : 15.03.2009 / 09:12:00

Okul çantasının ağırlığının, çocuğun kilosunun yüzde 15'ini geçmemesi gerektiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Okul çağı çocuklarında bel ağrısı görülme sıklığının, yüzde 70'lere ulaştığına dikkat çeken uzmanlar, "Bilinen bir başka gerçek de genç yaşta bel ağrısı çekenlerde, daha ileri yaşlarda da bel ağrısı yaşama riski artıyor. Bu nedenle çocukların ve gençlerin okul çağında, erken dönemlerden itibaren bel ağrısından korunması, sağlıklı bir toplumun oluşturulmasına da katkıda bulunur" uyarısını yapıyor.

Okul çağında bel ağrılarına yol açan en büyük faktörün ağır çantalar olduğunu belirten Op. Dr. Mustafa Ahsen, okul çocuklarında sırt çantasının bel ağrısına yol açtığını kaydetti. Amerika'da 1996'dan beri okul çocukları arasında sırt çantasıyla ilgili yaralanmalarda yaklaşık yüzde 300 artışın tespit edildiğini anlatan Dr. Ahsen, "Okul çocuklarında sırt çantaları ancak ergonomik olarak tasarlanmışsa, doğru, uygun şekilde kullanılıyorsa güvenlidir diyebiliriz. Sırt çantaları hem doğrudan mekanik yüklenme ile hem de duruşu bozarak bel ağrısına neden oluyor. Okul çocuklarında bel ağrısının diğer önemli nedenleri bilgisayar kullanımı, kötü duruş ve sınıflarda oturma yerlerinin ve oturma pozisyonlarının uygun olmamasıdır. Sırt çantaları ve içindeki ağırlıkların toplamı çocuğun vücut ağırlığının yüzde 15'inden az olmalı. Ağırlık uygun dağıtılmalı. Daha ağır eşyalar sırta, bele daha yakına konmalı. Sırt çantaları uzun süreli taşınmamalı. Uzun süreli ayakta kalınacaksa çıkarılmalı. Sırt çantasının geniş ve destekli omuz askıları, bel desteği, bel kemeri ve çeşitli bölümleri bulunmalı. Sırt çantası her iki omuzdan asılarak düzgün şekilde taşınmalı. Çantanın taşınma düzeyi kalça veya bel kemeri bölgesinde olmalı. Çanta bel kemeri ile sabitleştirilmeli" dedi.

Op. Dr. Mustafa Ahsen, okul çocuklarının bel ağrısından korunması ve sağlıklı nesiller yetiştirilmesinde eğitim politikaları yapıcıları, okul yöneticileri, aileler ve çocukların eğitiminin esas olduğunu söyledi. Ahsen, eğitimin okulda, bilgisayar kullanırken, çanta taşırken ve günlük yaşamda vücudu doğru kullanma, okulda ve günlük yaşamda kullanılan oturma yerleri ve diğer araç gereçlerin çocuğa uygun olarak, ergonomik şekilde düzenlenmesini kapsaması gerektiğine işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*