Okul fobisi

  • Giriş : 18.09.2006 / 00:00:00

Velilere 'Okul fobisi konusunda dikkatli olun' önerisi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bazı çocukların okula başlamadan önce istekli görünmesine rağmen, daha sonra bu isteklerinin kaybolduğu ve okula gitmek istemediklerini vurgulayan Dr. Namlı, bu konuda ailelerin dikkatli olmasının üzerinde durdu.

Okulda yaşanan sıkıntı ve huzursuzluk hissinin çocukları okuldan uzaklaştırdığının altını çizen Dr. Namlı, "Okula gitmek istememe ve okulda yalnız kalamama gibi durumlara okul fobisi denilmektedir. Okul korkusunun çoğunlukla anneden ayrı kalamama ve bu yalnızlığın kendilerine zarar vereceği korkusunu içlerinde taşırlar." dedi.

Okul korkusunun sıklıkla birinci sınıfa yeni başlayan çocuklarda yaşandığını ancak, ilerleyen yaşlarda da görülebileceği uyarısında bulunan Dr. Mustafa N. Namlı, çocuğun okula gitmemek için 'karnım ağrıyor, başım ağrıyor' gibi çeşitli bahaneler ürettiğinin üzerinde durarak, "Okula gitmemesi konusunda yapılacak zorlamalar, sıkıntıları dahada artırır. Çocuğun anneden ayrı kaldığında duyduğu bunaltı bazen öyle bir hal alır ki, çocuk sürekli ağlar, bağırır ve hırçınlık nöbetleri geçirir." şeklinde açıklamada bulundu.

Okul öncesi eğitimde yaşanacak sıkıntıların tüm aile bireylerin ortak sorunu olduğunun altını çizen Dr. Mustafa N. Namlı, bu sıkıntıyla karşılaşan ailelerin yapması gerekenleri şöyle sıraladı: "Kendinizi çocuğun yerine koyarak duyduğu kaygı ve endişeyi anlayınız. Çocuğu bilinçsizce zorlamayınız. Ayrıca küçük düşürücü söz ve davranışlardan kaçının. Sabırlı, duyarlı ve kararlı olunuz. Gerekirse bir uzmandan yardım alınız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious