Okul fobisi kızlarda daha çok görülüyor

  • Giriş : 16.09.2007 / 23:47:00

Okulların açılmasına kısa bir süre kala, aşırı şekilde okula gitmeyi istememe şeklinde ortaya çıkan okul fobisi de gündeme geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Psikiyatrist Prof. Dr. Arif Verimli, 6-11 yaş arası çocuklarda daha sık rastlanan okul fobisinin görülme oranının kız öğrencilerde yüzde 13, erkeklerde yüzde 9 olduğunu belirtiyor. Verimli, okul fobisinin tipik belirtilerini şöyle sıralıyor; ''Çocuk, okul kelimesini duyunca atağa geçer. Okulla ilgili son derece ilgisiz ve isteksizdir. Uyku düzeni bozulur. Genellikle aile bireyleri dışındaki kişilerle olan ilişkilerinde utangaçtır. Başarı ve takdir kaygısı taşır. Öğretmenden ve evinin dışındaki yapıdan korkar''

OKUL HAYATI YARIDA KESİLEBİLİR
Okul fobisinde aile, öğretmen ve okul faktörüne işaret eden Verimli, ''Eğer çocuğun okula karşı isteksizliği ve korkusu aile ve öğretmen tarafından önemsenmezse okul fobisi kronikleşir ve yarıda kesilen bir okul hayatıyla sonuçlanabilir. Bu sebeple okula gitmek istemeyen ve okul kelimesini duyunca telaşla atağa geçen çocuklarınızı dikkate alın, öğretmeninden ve bir uzmandan mutlaka yardım isteyin'' diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious