Okul harçlığı mezarlıktan!

Okul harçlığı mezarlıktan!.25358
  • Giriş : 26.04.2008 / 10:51:00

Erzurum'da gecekondu semtinde oturan ilköğretim çağındaki çocuklar, mezarlıkları tırmıklayıp sulayarak hem okul harçlıklarını çıkatıyor hem de aile bütçesine katkıda bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yoksul semtlerin çocukları mezarlıklardan okul harçlıklarını çıkartıyor. Abdurrahman Gazi ve Asri Mezarlığı mekan edinen ilköğretim çağındaki çocuklar, para karşılığında mezarlıkların üzerindeki taşları tırmıklayıp, buraların yeşermesi için suluyor. Okuldan arta kalan zamanlarının çoğunu mezarlıkta geçirdiklerini dile getiren çocuklar, bu sayede aile bütçesine katkıda bulunduklarını belirtiyor.

Abdurrahman Gazi İlköğretim Okulu 4 ve 5 sınıf öğrencisi olan Nurhayat Y.(8) ile arkadaşı Dilan T.(7) mezarlık bakımından günde 5 YTL kazandıklarını söylüyor.

Vatandaşların daha çok kabirlerin üzerleri ve çevresini temizletip, sulanmasını istediğini belirten Nurhayat Y., "Okuldan çıkıp evimize gidip tırmık ve damacana alıp mezarlığa geliyoruz. Ailemizin bilgisi dahilinde burada günde en az 5 YTL para kazanıyoruz. Bu sayede hem eğitim masrafımızı çıkartıyoruz hem de ailerimizin bütçesine az da olsa katkı sağlıyoruz." dedi.

Mezarlıkta çalışmaktan korkmadıklarını dile getiren Dilan T. ise, "Mezarlıkta çalışmaktan korkmuyoruz. Hatta iş olmayınca çoğu zaman mezar taşları arasında saklanbaç oynuyup vakit geçiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Asri ve Abdurrahman Gazi Mezarlıklarında yaklaşık 30 çocuğun bu işi yaptığına da işaret eden Dilan T., "Bizim ve arkadaşlarımız için mezarlıklar ekmek kapısı" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious