Okul idaresi başörtülü öğrenciden özür diledi

  • Giriş : 31.10.2007 / 11:36:00
  • Güncelleme : 31.10.2007 / 12:16:45

Amerika'nın California eyaletinde bir okul bölgesi yönetimi, şikâyet üzerine Seaside Lisesi'nde Müslüman bir öğrencinin başörtüsünden dolayı rencide edildiğini kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Monterey Peninsula Birleşik Okul Bölgesi, öğrenci ve ailesinden özür dilemeye karar verirken, okullarda uygulanan şapka yasağının da dini inançlar sebebi ile başını örten öğrencileri kapsamayacak şekilde yeniden düzenleneceğini açıkladı.

19 Haziran'da Monterey Peninsula birleşik okul bölgesinde bulunan Seaside Lisesi'nde yemekhane görevlisi, 13-14 yaşındaki Müslüman bir kız öğrenciye, kuralların başı kapatmaya izin vermediğini söyleyerek başındaki örtüyü açmasını istedi. Öğrencinin, "dini sebeplerle başımı örtüyorum" demesine rağmen görevli başörtüsünün çıkarılmasında ısrar etti.

Yaz matematik programı için okulda bulunan kız öğrenci, görevlinin yüksek sesle bağırmasından sonra gözyaşlarını tutamadı. Okulun yemekhanesinde 100 kadar öğrenci önünde meydana gelen bu olayda görevli ısrarla ve bağırarak, "Başındakini şimdi çıkar" diye bağırdı. Başörtülü kız öğrenci ise; başörtüsünü dini inancından dolayı taktığını belirterek, bu talebi reddetti.

Geçtiğimiz yaz yaşanan olaydan sonra öğrenci velisi ve İslami derneklerden Amerikan İslam İlişkiler Konseyi (Council on American-Islamic Relations CAIR) MPSD'ye, lisedeki memur hakkında şikayette bulundu.

29 Ekim'de MPSD yönetim kurulu toplantısında konu değerlendirildi ve öğrencinin başörtüsünü çıkarmaya zorlanıp rencide edildiği tespiti yapılarak, bölge halkı adına öğrenci ve ailesinden özür dileme kararı alındı. MPSD, kız öğrencinin başörtüsü ve tesettüre uygun giyinmesinin insan hakkı olduğunu onayladı. Toplantıda kıyafeti düzenleyen mevcut kurallar da gözden geçirilerek, şapka yasağının, dini sebeplerden dolayı başını örten öğrencileri kapsamayacak şeklinde yeniden düzenlenmesi kabul edildi.

MPSD'nin aldığı karar, Council on American-Islamic Relations (CAIR-SFBA) tarafından kamuoyuna duyuruldu. Öğrencinin ailesi adına açıklama yapan Asya Hukuk Bürosu Avukatı Angela Chan, MPSD'nin öğrenci ve ailesinden özür dilerek bir hatayı düzelttiğini söyledi. Chan, öğrencilerin dini sebeplerle başlarını örtmesinin hakları olduğunu belirterek, bunun MPSD tarafından da teyit edildiğini söyledi.

Avukat, "Yeni değişiklik bu tür hak ihlallerini engelleyecektir. Umarız bir daha bu tür hadiseler meydana gelmez." dedi. CAIR ve aile de kararı sevinçle karşıladıklarını açıkladı.

15 Kasım'da Seaside Lisesi'nde, CAIR bölge temsilcileri, Asya Hukuk Bürosu avukatları ve mağdur öğrencinin ailesinin de katılacağı toplantı ile Monterey Peninsula Birleşik Okul Bölgesi yöneticileri, yaşanan olaydan dolayı duyulan üzüntüyü dile getirecek ve inançlara duyulan saygı ifade edilecek.


SAMANYOLU

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious