Okul kantinleri öğrenciler için büyük tehlike

Okul kantinleri öğrenciler için büyük tehlike.20852
  • Giriş : 27.04.2008 / 19:30:00
  • Güncelleme : 27.04.2008 / 19:27:00

Türk Eğitim-Sen'in okul kantinleri ile ilgili yaptığı anket, kantinlerde sağlıksız yiyeceklerin satıldığı, zehirlenmelerin yaşandığı ve kantinlerin denetlenmediğini ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankete göre okul kantinlerinde satılan ürünler fahiş fiyatlarla öğrencilere satılıyor.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, okul kantinleriyle ilgili yaptıkları anket sonuçlarını açıkladı. Türkiye genelinde 3 bin 500 öğretmen ve idarecinin katıldığı ankete ilköğretim okullarından katılım yüzde 65.7 oldu. Ankete katılanların yüzde 61.5'ini öğretmenler oluştururken yüzde 39.5'ini ise müdür ve müdür yardımcıları oluşturdu.

-OKUL KANTİNLERİNE GÜVENİLMİYOR-

Yapılan anket kantinlere olan güvenin son derece düşük olduğunu ortaya koyarken, ankete katılanların yüzde 44.1'i kantinlerde satılan yiyeceklerin sağlıklı olmadığı ve hijyenik ortamdan oldukça uzak olduğuna inandığını açıkladı. Kantinlere güvenenlerin oranı yüzde 26'da kalırken, öğretmenlerin yüzde 29.8'i ise fikri olmadığını söyledi. Anket, kantinlerde satılan yiyecekler nedeniyle zehirlenme vakalarının da rastlandığını gösterdi. Ankete katılanların yüzde 85.4'ü okul kantinlerde satılan yiyeceklerden dolayı zehirlenen ya da rahatsızlanan öğrenci ve eğitim çalışanı olmadığını belirtirken, yüzde 14.5'i ise okul kantinlerinde satılan yiyeceklerden dolayı zehirlenenler olduğunu bildirdi.
-KANTİN DENETİMİ YETERSİZ-

Ankete katılanların yüzde 43.6'sı okul kantinlerinde hiçbir denetim olmadığını da açıkladılar. Ankete göre kantinlerin yüzde 56.3'ü denetlendiğini belirtmesine rağmen denetimin çok uzak aralıklarla yapıldığına işaret ettiler. Kantinlerin denetlendiğini belirten katılımcıların yüzde 44.1'i okul kantinlerinin ayda bir, yüzde 18.8'i yılda bir denetlendiğini açıkladı. Ankete katılanların yüzde 16.9'u ise kantinlerin üç ayda bir, yüzde 10.6'sı altı ayda bir, yüzde 9.4'ü ise on beş günde bir denetlendiğini söyledi.

-KANTİNLERDE ÖĞRENCİLER SOYULUYOR-

Anket için yapılan araştırma da öğrencilerin günlük besin ihtiyaçlarını karşılaması amaçlı kurulan okul kantinlerinde ürün fiyatlarının da çok yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Devlet okullarında yapılan araştırmaya göre, okul kantinlerinde ürünlerin piyasaya göre daha yüksek fiyatla satıldığı gerçeği gün yüzüne çıktı. Poğaça okullarda ve pastanelerde aynı fiyata satılırken, kutu kola okul kantinlerinde 1.25 YTL, büyük alışveriş merkezlerinde 0.95 YKr'ye satılıyor. Süt okul kantinlerinde 0.75 YKr, alışveriş merkezlerinde 0.63 YKr; çikolatalı gofret okullarda 0.60 YKr, alışveriş merkezlerinde 0.41 YKr'ye satılıyor.

-"KANTİNLER SADECE KAR AMAÇLI KURULUŞ OLMAMALIDIR"-

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk yaptığı açıklamada, okul kantinleriyle ilgili denetimlerin oldukça yetersiz olduğunu belirterek, bu nedenle kantinlerin çocukların sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Koncuk, "Üstelik kantinlerde satılan ürünler, çocuklarımızı sağlıksız beslenmeye itmektedir. Sağlıklı nesillerin yetişmesi için okul kantinlerinde taze meyve, doğal ve katkısız meyve suları, süt mamulleri de satılmalıdır. Kantinler hijyenik olmalı, satılan ürünler bilinen markalardan oluşmalıdır. Ayrıca kantinlerdeki fiyatlar düşürülmeli, kantinler yalnızca kâr amaçlı kuruluşlar olmamalıdır" dedi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious