Okul kantinlerinde satılan kolalara Bakanlık yasağı

Okul kantinlerinde satılan kolalara Bakanlık yasağı.17332
  • Giriş : 05.01.2008 / 02:15:00
  • Güncelleme : 05.01.2008 / 00:20:47

MEB, şişmanşığa sebep olan ürünlerin okul kantinlerinde satılmasını yasakladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Milli Eğitim Bakanlığı, dengesiz beslenme şişmanlığına (obezite) sebep olan ürünlerin okul kantinlerinde satılmaması için milli eğitim müdürlüklerine uyarı yazısı gönderdi.

KOLA VE CİPS YASAK

Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Dairesi Bakanlığı tarafından il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderilen yazıda, dengesiz beslenmenin şişmanlığa sebep olabileceği belirtilerek okul kantin ve kafeteryalarında enerjisi yüksek ancak besin değeri düşük olan enerji içecekleri, gazlı, kolalı, aromalı içecekler ile kızartmalar ve cipslerin satışının caydırılmasını istedi.

KANTİNLER VE ÇEVREDEKİ GIDA YERLERİ UYARILACAK

Öte yandan, yazıda Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'ndan üretim veya ithalat izni bulunan süt, ayran, yoğurt, meyve suyu, sebze suyu, taze sıkılmış meyve suyu ve tane ile meyve ve sebze satışının özendirilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Açıklamada, okul çevrelerinde sağlığa zararlı gıda satan seyyar satıcılarla büfe ve benzeri yerlerin gıda satışlarının önlenmesi gerektiği belirtildi. Milli eğitim müdürlükleri ise ilgili yazıyı okul müdürlerine göndererek gereğinin yapılmasını istedi.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious