Okul katliamında 'İsmail' gizemi

Okul katliamında 'İsmail' gizemi.4380
  • Giriş : 19.04.2007 / 00:00:00

32 kişiyi öldüren 23 yaşındaki Koreli'nin kolunda kırmızı kalemle yazılımış "İsmail Ax" yazısı bulundu. Cümlenin anlamı araştırılıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerikan tarihinin en büyük okul katliamında her geçen gün yeni ayrıntılar olayı daha da karmaşık hale getiriyor. Eski sevgilisinin bir başka erkekle çıktığını öğrenince çıldıran Koreli Cho Seung-Hui’nin kimliğinin açıklanmasının ardından 23 yaşındaki katilin ardında bıraktığı bir gizemli söz tüm basının ilgi odağı oldu. Polis, katliamın ardından intihar eden Koreli’nin sol kolunda, kırmızı kalemle “İsmail Ax” yazdığını tespit ettilerini açıklayınca kıyamet koptu. Muhafazakar yayın organları Koreli’nin Müslüman bir terörist olduğu iddiasını ortaya atarken internette de bu ifadenin ne anlama geldiği konusunda yüzlerce sayfalık forumlar açıldı. En çok tartışılan teori, bu ifadenin “Hz.İbrahim’in oğlu İsmail’i balta ile kesmek üzereyken Allah tarafından gökten kurbanlık indirilmesini” tasvir ettiği yönünde. “Ax” ifadesinin burada balta anlamına gelen “Axe” olduğu belirtiliyor. Ancak Müslümanlar olayda balta değil bıçak kullanıldığına inanıyor. Gizemi çözmek o kadar büyük bir çılgınlık oldu ki Türk şarkıcı İsmail YK bile forumlara girdi.

‘Babası bileklerini kesti’ iddiası
Öte yandan katilin odasında bulunan 7 sayfalık notta Koreli’nin okuldaki zengin çocuklara duyduğu tepkiden, insanların birbirini kandırmalarından ve dışlanmışlıktan bahsettiği görüldü. Mesaj, “Bunu yapmaya beni siz zorladınız” diye bitiyor. 2005 yılında Koreli’nin üniversitedeki kızların, “Bizi rahatsız ediyor” şikayeti üzerine sorgulandığı belirlendi. Katilin sınıfındaki öğrenciler ise Koreli’nin kendileriyle hiç konuşmadığını anlattı. Kore medyası 14 yıldır Amerika’da yaşayan Hui’nin annesinin ilaç alıp babasının da bileklerini kesip intihar ettiğini ileri sürdü. Ailenin şok nedeniyle hastaneye yatırıldığı açıklandı.

10 bin kişi kurbanları andı
Üniversitede katliamın ardından 10 bine yakın öğrencinin katılımıyla bir anma töreni düzenlendi. Törene ABD Başkanı George Bush ve First Leydi Laura Bush da katıldı. Bush yaptığı konuşmada, “Virginia Teknoloji Üniversitesi için bir yas günüdür ve tüm ulusumuz için kederli bir gündür” dedi. Üniversitede derslerin 2 gün daha yapılmayacağı açıklandı.

Saldırıyı 1 ay önce planlamış
Virginia eyalet yasalarına göre bir kişi 1 ayda bir kez silah alabiliyor. Katilin ilk silahını 13 Mart’ta aldığı, katliamdan 2 gün önce 571 dolara bir Glock tabanca ve 50 mermi aldığı belirlendi. Bu, “Saldırı Mart’ta planlanmış” diye yorumlandı. Koreli’nin intihar eğilimi olduğu gerekçesiyle tedavi gördüğü belirlenince herkesin kolayca silah almasını hedef alan tartışma derinleşti. ABD’de 80 milyon kişi silah taşıyor. 3 kimlik belgesi gösteren her vatandaş kolayca silah alabiliyor.

Koreli öğrenciler okuldan kaçtı
VirginIa Tech Üniversitesi’ndeki katliamın ardından Koreli bir katilin çıkması okulda eğitim gören 460 Koreli öğrencinin yanısıra Amerika’da Asya kökenlilere yönelik ırkçı saldırılar olma ihtimalini doğurdu. Koreli öğrenciler bir süre okula gitmeme kararı aldı. Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, bir açıklama yayınlayarak Amerikan halkının acısını paylaştıklarını söyledi. Kore Elçilik ve konsolosluklarında güvenlik önlemleri alındı. Kore’nin başkenti Seul’de ABD elçiliğinin önünde anma töreni düzenledi.

Koreli katil İsmail YK hayranı mıydı?
İnternette “İsmail Ax” ifadesi üzerine yapılan tartışmalarda çok ilginç fikirler çıktı. Bazı Amerikalılar gizemi çözmek için internette yaptıkları aramalarda Türkiye’de geçen yıl albümü en çok satan pop yıldızı İsmail YK’nın ismine rastlayınca “Koreli Türk şarkıcının hayranı olabilir” iddiasını ortaya attı.

Koreli’nin şarkıcının adını koluna yazarken harf hatası yaptığı ileri sürüldü. Bu iddia o kadar tuttu ki Chicago Tribune, Daily Telegraph gibi saygın gazeteler bile iddiaya sayfalarında yer verdi. Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi Youtube’da İsmail YK klipleri izlenme rekoru kırdı. İsmail YK’nın şarkı sözleri de cinayetle ilgili forumlarda İngilizce’ye çevrilerek yayınlandı.

Adındaki YK ifadesinin Yurtsever Kardeşler grubunun kısaltması olduğunu söyleyen İsmail YK ise VATAN’a yaptığı açıklamada katliamda adının geçmesine çok şaşırdığını söyedi. Ünlü şarkıcı, “Böyle bir teorinin varlığını sizden öğrendim. Bence bu bir isim benzerliğidir. Böyle bir hayranım olduğunu zannetmiyorum” dedi.

Türkiye’de de bayraklar yarıda
Tarihinin en kanlı okul saldırısının ardından ABD’nin Türkiye’deki büyükelçilik, konsolosluk ve askeri kurumlarında da bayraklar yarıya indirildi. Bayraklar 22 Nisan Pazar gün batımına kadar yarıya indirilmiş olarak kalacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious