'Okul korkusunu konuşun'

  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Okulların başlamasına kısa bir süre kaldığına dikkat çeken eğitimciler, çocukların okul korkusuna dikkat çekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çocuğun bir gün birden bire okula gitmek istemeyeceğinin normal olduğunu belirten eğitimciler, "Çocuk zorlamalar karşısında endişe duyar; panik içine girer, midesi bulanır, kusar, başı döner, ağlar gitmemekte direnir. Bazıları zorlamalara dayanamayıp yola çıkar, ya yarı yoldan döner, ya sınıftan çıkar eve gelir. Çocuk neşesizdir, uykuya dalmakta güçlük çeker. İştahı kesilir, ödevlere karşı ilgisi azalır. Her sabah bedensel bir yakınmayla uyanır." diyerek anne-babaları uyarıyor.

OKULA DEVAM ETMESİNİ SAĞLAYIN

Okul korkusunun kaynağının genellikle anneden ya da anne yerine geçen kişiden ayrılma korkusu olduğuna dikkat çeken Türk Eğitim-Sen Bursa 2 Nolu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, okul korkusu olan çocukların bulunduğu ailelerde genellikle aile bireylerinin birbirine çok bağlı ya da bağımlı olduğunu söyledi. Yaptıkları araştırmalarda çocuklarda okul korkusunun en çok anne ya da baba sürekli kaygıdan yakınmakta ve kendilerine bir şey olacağından korkma şeklinde gerçekleştiğini belirten Türkoğlu, "Anne-baba çocuğa okulda, yolda bir şey olacağından korkmaktadırlar. Çocuk kendi yokluğunda anne ya da babasına bir şey olmasından korkmakta ya da kendisini terk edip gideceklerinden korkmaktadır. Çocuk anne ve babasının yokluğunda kendisine bir şey olacağından korkmaktadır. Okul korkusu mutlaka bir çocuk psikiyatristi ya da psikolog tarafından değerlendirilmelidir. Bu hastalığın tedavisinde, çocuğun bireysel tedavisi yanında aile tedavisi de gerekebilir. Okula devam çocuğunuzun okul korkusunda yaşadığı fizyolojik belirtilerin azalmasına yardımcı olur ve sonunda çocuğunuz okula gitmekten yeniden zevk almaya başlar. Bu nedenle çocuğunuzu okula gitmeye devam ettiği sürece kendini daha iyi hissedeceği konusunda ikna edin." dedi.

İlk zamanlar sabah saatlerinde okula gitmenin zor gelebileceğine dikkat çeken eğitimci Türkoğlu, "Çocuğunuza kendisini nasıl hissettiğini sormayın; bu durum çocuğunuza şikayet etmek için fırsat ve cesaret verecektir. Çocuğunuzu gözleyin, eğer ev içinde dolaşabiliyor ve çok rahatsız görünmüyorsa okula da gidebilecektir. Eğer çocuğunuzun fiziksel yakınmaları varsa ve genel yakınmalarına benziyorsa, çok fazla tartışmadan onu hemen okula hazırlayın ve gönderin. Eğer çocuğunuzun sağlığı konusunda endişeli iseniz doktor kontrolü yararlı olacaktır. Aksi halde okula gönderin ve öğretmeni durumdan haberdar edin, çocuğunuz ciddi bir şekilde hastalanırsa sizi arayıp haber vermelerini isteyin." diye konuştu.

OKUL KORKUSUNU YENMEK İÇİN ÇOCUĞUNUZLA KONUŞUN

Çocuğun okula geç kaldığında, servisi kaçırdığında, mutlaka onu okula göndermek için başka çözümler geliştirilmesinin faydalı olacağının altını çizen Selçuk Türkoğlu, zaman zaman çocuğun kendiliğinden eve dönebildiğini, bu durumda da çocuğun yeniden okula gönderilmesi gerektiğini kaydetti. Velilere, okul korkusu yaşayan öğrencilerle konuşmalarını tavsiye eden Türkoğlu, okul korkusu hakkında çocuğun suçlanmamasını veya küçümsenmemesi gerketiğinin altını çizdi.

Çocuğun tam olarak neyin mutsuz ettiğini öğrenmeye çalışılmasının daha yararlı olacağını anlatan Türkoğlu, "Çocuğunuza, olabilecek en kötü şeyin ne olabileceğini sorun. Eğer sizin bu konu hakkında yapabilecekleriniz varsa söylemesini ve elinizden geleni yapacağınızı söyleyin. Eğer çocuğunuz okulda fiziksel belirtilerin çok artmasından korkuyorsa, öğretmene ya da okul hemşiresine söyleyip, uygun bir yerde 10-15 dakika dinlenebileceğini söyleyin. Okul korkusu olan çocuklar, okul dışında daha çok aileleri ile zaman geçirmek, evde oynamak, odalarında yalnız olmak ya da televizyon seyretmek vs. isterler. Birçoğu geceleri arkadaşlarının evinde kalamaz, hemen eve dönmek isterler. Böyle durumlarda çocuğunuzu akranları ile vakit geçirmesi için teşvik edin. Çocuğunuzu çeşitli aktivitelere göndermek, arkadaşlarını evinizde geceleri kalmaları için davet etmek, çocuğunuza yardımcı olacaktır." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious