Okul müdürlerine yeni müfredat eğitimi

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

İlköğretim Genel Müdürü Yüksel Özden, yeni ilköğretim müfredatı konusunda okul müdürlerine yönelik eğitim programı düzenlendiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İlköğretim Genel Müdürü Yüksel Özden, yeni ilköğretim müfredatı konusunda okul müdürlerine yönelik eğitim programı düzenlediklerini belirterek, ''Yeni müfredat konusunda velilerden gelecek soruları cevaplandırabilmeleri ve öğretmenlere destek olmaları açısından okul müdürlerinin eğitimine önem veriyoruz'' dedi.

Özden, Başkent Öğretmenevi'nde düzenlediği basın toplantısında, ''Okul Yönetimlerini Geliştirme Programı Formatör Eğitim Kursu'' hakkında bilgi verdi.

Dün başlayan kursun amacının, 35 bin okul müdürünü eğitecek formatörler yetiştirmek olduğunu belirten Özden, yenilenen ilköğretim müfredatıyla ilgili bir yıllık uygulama sonuçlarını ilköğretim müdürleriyle paylaşmak istediklerini söyledi.

''İhraç edilebilir bir eğitim programı'' yaratmayı hedeflediklerini kaydeden Özden, formatörlerin 2 haftalık kurs kapsamında değişim yönetimi, yenilenen ilköğretim programı, yönetimde ahlaki ve sosyal sorumluluk, bilgi ve iletişim teknolojileri konularında eğitileceğini bildirdi. Yeni müfredat konusunda velilerden gelecek soruları cevaplandırabilmeleri ve öğretmenlere destek olmaları açısından okul müdürlerinin eğitimine önem verdiklerini belirten Özden, ''İlk etapta, derslik sayısı 8 ve yukarısında olan 15 bin okulun müdürünü hedef aldık'' dedi.

Öğretmenlere yönelik olarak örnek ders işleyişi, ölçme değerlendirme konusundaki bilgiler ve yeni müfredat hakkında sıkça sorulan soruların yer aldığı bir site oluşturacaklarını anlatan Özden, şunları kaydetti: ''Yeni eğitim programı konusundaki en büyük sıkıntımız, velilerin müfredat hakkında yeterince bilgi sahibi olmaması. Bu eksikliği gidermek için ilköğretim programları hakkında bilgilendirme kampanyası başlatacağız.

Yenilenen ilköğretim programının yaklaşımını, özünü ve felsefesini tartışabileceğimiz cümlelerden oluşan afişler ve posterler hazırlıyoruz. Bunları okullara ve herkesin görebileceği yerlerdeki ilan panolarına asacağız.'' Bir soru üzerine Özden, yeni eğitim programı konusundaki temel eksikliğin ölçme ve değerlendirmede yaşandığını belirterek, önümüzdeki günlerde değerlendirme konusunda okullara genelge gönderileceğini, ayrıca öğretmenler için destek niteliğinde bilgi paketi hazırlandığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious