Okul müdüründen "Bacaklarınızı açmayın" uyarısı

Okul müdüründen
  • Giriş : 18.11.2007 / 10:33:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:33:52

Bir lise müdürünün kadın öğretmenler ve kız öğrencilerle “Bacaklarınızı açmayın'' sözleri, tartışma yarattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Balıkesir'in Burhaniye İlçesi'nde, bir lise müdürünün kadın öğretmenler ve kız öğrencilerle yaptığı toplantı sırasında söylediği “Bacaklarınızı açmayın'' sözleri, yerel gazete de haber olunca tartışma yarattı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Sağban, konu hakkında inceleme başlatacaklarını kaydetti.
İlçede yayınanan yerel Körfez Demokrat Gazetesi'nin 'Sapıklık kimde?' başlığı ile duyurduğu, kız öğrencilerin bulunduğu arşiv bir fotoğrafla desteklediği haber ilçenin gündemine oturdu. Gazetenin, okul ve okul müdürünün adını belirtmeden verdiği haberde “Burhaniye'nin en başarılı liselerinden birinde, dün saat 11.30'da düzenlenen toplantıya sadece bayan öğretmenler ve kız öğrenciler katıldı. Toplantıda okul müdürünün 'Bacaklarınızı pergel gibi açmayın. Erkek öğrencilerinizin ve erkek arkadaşlarınızın cinsel dürtülerini uyarıyorsunuz. Hiçbir erkek öğretmeniniz hadım değil. Burası teşhir yeri değil' gibi sözler söyledi. Bazı öğrenciler ve öğretmenler toplantı salonunu terk ederken bazı öğrencilerin tepkilerini orada göstermesi üzerine, 'Siz kendinizi ne sanıyorsunuz? Siz bu seviyesizlikle bu okula ayak uyduramazsınız. Diğer okullara gidin' dediği de öne sürülen okul müdürünün, kılık kıyafet konusunda yaptığı uyarılarda 'Türkiye müslüman bir ülke' ifadesini kullandığı belirtildi. Gazete, haberde velilerin tepkilerine şu şekilde yer verdi:


“Bazı öğrencilerin sözleri velilere anlatmasıyla infial yaşandı. Bazı veliler 'bu sapık bir düşünce, olmaz böyle birşey. Kızımı sadece eğitim görmesi için gönderdiğim bu gözde okulda, kızım bu sözleri hak edecek ne yaptı? Böyle bir şey varsa, bunu bizlere söylememek o yöneticinin suçu. çocuklara cinsellikle ilgili bu kadar söylemi gerektirecek ne yaşandı. Velilerin bilmediği bir şey mi var? Burada bir yerlere mesaj mı veriliyor? Bunu olmamış saymak mümkün değil.'' Haber eğitim camiasında şok etkisi yaptı, öğretmen ve öğrenci velileri olayın geçtiği okulun ve müdürün belirlenip, hakkında soruşturma açılması gerektiğini kaydetti. Burhaniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Şağban, ilçe dışında olması nedeniyle haberi akşam saatlerinde, müdür yardımcılarından öğrendiğini belirtti, şöyle konuştu:


“Haberde, okul adı ya da okul müdürünün ismi belirtilmiyor. Burhaniye'de 8 tane lise var. Hangisinde olmuş henüz belirleyemedik. Ama bu 8 lise ve lise müdürü zan altında kaldı. Öğrenci velilerimizden müdürlüğümüze henüz yazılı ve ya sözlü bir şikayet gelmedi. Ama biz okul müdürlerimizin zan altında kalmamaları için konuyu pazartesi günü İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bildireceğiz. Oradan gelecek talimat doğrultusunda hareket edeceğiz. Büyük bir ihtimalle soruşturma açacağız. Okulun ve okul müdürünün belirlenmesi için haberin yayımlandığı gazeteden, haberi yazan muhabir arkadaşımızdan konu ile bilgi isteyeceğiz.'' Yerel gazetedeki haberi yazan muhabir Kazım Öğün ise kurumların yıpranmaması ve öğrencilerin zan altında kalıp kötü bir imaj kazanmamaları için haberde okul ve okul müdürünün adını yazmadığını, soruşturma açılması halinde okul ve müdürün adını müfettişlere verebileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious