Okul öncesinde sıçrama

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

Okul Öncesi Eğitim Genel Müdürü Remzi İnanlı, 4 yıl önce yüzde 11 olan okul öncesi eğitim oranını yüzde 25’e yükselttiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Özel Okullar Birliği’nce düzenlenen Okul Öncesi Eğitimi Sempozyumu, Antalya'da başladı. Sempozyumun açılışında konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü Remzi İnanlı, okul öncesi eğitimin Türkiye'de geç anlaşıldığını ve ihmal edildiğini ifade etti. 4 yıl önce yüzde 11 olan okul öncesi eğitim oranını 2006 yılı sonunda yüzde 25,1'e yükselttiklerini kaydeden İnanlı, “30 il yüzde 20'nin üzerinde. Yüzde 10'ları geçmeyen birkaç il var. Onlar bir hamle yaparsa yüzde 30'ları geçeriz. Zaten Dokuzuncu 5 Yıllık Kalkınma Planı çerçevesinde bu oranın hedefi yüzde 50'dir” dedi.

ZEKAYI GELİŞTİRİYOR

İnanlı, 4 yılda resmi anaokulu sayısının yüzde 189, resmi anasınıfı sayısının yüzde 195, okul öncesi eğitim verilen çocuk sayısının da yüzde 200 artırıldığını belirterek, 2006-2007 eğitim öğretim yılında okul öncesi eğitimin 33 bin 213 derslikte, 24 bin 775 öğrenciye verildiğini bildirdi. Kendisinin 40 yıllık eğitimci olduğunu kaydeden İnanlı şöyle dedi: "Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki, okul öncesi eğitime tabi tutulan çocukların beyinleri ve zekaları, diğerlerine göre yüzde 30 daha fazla gelişiyor. Ben 40 yılda Cumhurbaşkanlarının, Başbakanların okul öncesi eğitimden bahsettiğini duymadım. Milli Eğitim bakanlarının sık sık ihtiyacı vurguladığını duymadım. Marmaris'te katıldığımız bir açılışta eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren "Ben bu ülkede Cumhurbaşkanlığı yaptım. Ama okul öncesi eğitimin bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum. Çok teşekkür ederim' dedi."

‘ZORU BAŞARDIK

Türkiye'de özel eğitimin uzunca bir süre, "Bakım ağırlıklı yer, çalışan anne babaların çocuklarının gittiği yer" olarak algılandığına dikkat çeken İnanlı, "Bu dönemde zoru başardık. Okul öncesi eğitim Türkiye gündemine oturdu. Ancak bu yeterli değil" diye konuştu. İnanlı Türkiye'de okul öncesi eğitimde 0-6 yaş arası grupta 8 milyon çocuğun bulunduğuna dikkat çeken İnanlı, 60-72 ayın kademeli olarak 2013 yılına kadar zorunlu hale getirileceğini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious