Okul telaşı sürüyor

  • Giriş : 10.09.2006 / 00:00:00

Yeni eğitim-öğretim sezonu için aileler alışveriş telaşı yaşıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde aileler, çocuklarının okul ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Tahtakale ve Mahmutpaşa’ya akın etti. Yeni sezon alışverişini uygun fiyatlar ile yapmak isteyen aileler, hafta sonunu da fırsat bilerek Mahmutpaşa’ya geldi. Genellikle ilkokul çağındaki çocuklar için alışveriş yaptıkları gözlenen vatandaşlar fiyatların makul seviyelerde olduğunu belirtti. İşyeri sahiplerinin en çok şikâyet ettikleri konu ise okullarda uygulanan farklı önlük uygulamaları oldu. Çocukların, aileleri yanında okul alışverişi yaparken duydukları heyecan ise dikkatlerden kaçmadı. Sadece ilkokul çağındaki bir çocuk için kırtasiye harcamaları da dâhil olmak üzere ailelerin yaklaşık 150 ile 200 YTL arasında harcama yapması gerekiyor.

18 Eylül 2006 tarihinde başlayacak yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde aileler alışveriş yaparak çocuklarının ihtiyaçlarını karşılıyor. Önlükten kaleme, ayakkabıdan çantaya kadar geniş bir yelpazede alışveriş yapan aileler için en önemli merkezlerden biri de Mahmutpaşa oldu. Öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için işyerlerine gelen aileler, bir yandan kaliteli malzemeler almaya çalışırken, bir yandan da ekonomik olarak bütçelerini sarsmamaya çalıştı. Özellikle ilkokul çağındaki öğrenciler için okul malzemelerinin satıldığı Mahmutpaşa’da vatandaşlar, fiyatların bütçelerini sarsmadığı konusunda fikir birliği içinde.2 çocuğu bulunan ev hanımı Nilüfer Çakır, okullar açılmadan önce kırtasiye ihtiyaçlarını karşılamak için Mahmutpaşa’ya geldiklerini söyledi. Sadece kırtasiye masrafları için en az 50 YTL harcamak durumunda kaldıklarını belirten Çakır, buna rağmen Mahmutpaşa’dan alışveriş yapmanın kırtasiye dükkanlarından alışveriş yapmaktan çok daha ucuz olduğunu söyledi. Alışveriş için kırtasiye ihtiyaçlarına öncelik verdiğini söyleyen Çakır, "Alışverişe daha yeni başladım. Çocuklar için kalem, silgi, defter gibi malzemeler alıyorum. Sadece kırtasiye için ortalama 50 YTL harcama yaptım. Ama bunları kırtasiye dükkanlarından bu kadar ucuza almam mümkün değildi" şeklinde konuştu.İşyeri sahipleri de yaklaşan sezon öncesinde ailelerin alışveriş yapmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

İşyeri sahipleri, öğrenciler için her okulda farklı önlük uygulaması olmasından şikayet etti. İşyeri sahibi Salih Turan Tansarıkaya, ailelerin önlük almak için dükkanlara geldiklerini ancak önlük tiplerinin çok farklı olması nedeniyle önlük alamadıklarını söyledi. Tansarıkaya çeşit olarak sınırlı sayıda önlük bulundurabildiklerini anlattı. Yaşanan canlılıktan mutluluk duyduklarını anlatan Tansarıkaya, herkesin kendi bütçesine göre alışverişini yaptığını belirtti.

Ailelerin alışveriş yaptıkları sırada heyecanlı tavırlarıyla dikkat çeken çocuklar ise okulların başlayacak olmasından duydukları heyecanı dile getirdi. Minik Dilan annesiyle birlikte önlük almaya geldiklerini ve beğendiği bir önlük bulursa alacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious