Okul yerine tarlaya gitmek zorundalar

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Muş Ovası'nda Nisan ayı sonlarında çıkmaya başlayan 20 günlük kısa ömrü olan Soryesk ile Spidak bitkilerini toplayan köylüler Güney ilerinden gelen alıcılara satarak ekmek parası kazanmaya çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu bitkiler dar gelirli köylülerin gelir kaynağı haline geldi.

Sabahın erken saatlerinde bu bitkileri toplamaya başlayan köylüler hava kararıncaya kadar soryesk ve spidak bitkilerini topluyorlar. Yaşları 7-15 yaş arasındaki öğrenciler de okula gitmeyip, aile ekonomisine katkıda bulunmak için bitki toplamaya gidiyor.

Gülbahar Bozkurt, Erkan Subaşı isimli Kırköy İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören öğrenciler, "Ailelerimizin maddi durumu iyi olmadığından bu mevsimde anne, babamız ve kardeşlerimizle gün boyu bitki topluyoruz. Ailemizin ekonomisine katkıda bulunmak için bu süreçte okula gitmiyoruz" şeklinde konuştu.

Mahsun Subaşı isimli Kırköylü vatandaş, 5 çocuğundan 2'sinin öğrenci olduğunu belirterek, kendisi ve öğrenci olan 2 çocuğu ile bitki topladığını, bitkileri satarak geçimini sağlamaya çalıştığını ifade etti.Subaşı, bitki toplama zamanında çocuklarının okula gönderilmediğini söyledi.

Alpaslan Tarım İşletmesi sahasında bu bitkilerin bulunduğu 20 gün sürede yüzlerce insan bitkileri toplayarak geçimlerini sağlamaya çalışıyor.

Bu bitkilerin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki Batman, Siirt, Diyarbakır illerinden gelen alıcılara satıldığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious