Okulda demokrasi eğitimi

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Adıyaman’da öğrenci meclisi, il temsilcisi seçimi yapıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Daha önce yapılan okul öğrenci meclisi başkanlarının ilçelerinde belirlediği 5 temsilci üyelerin katılımı ile gerçekleşen seçimlere Sincik ilçesi katılmadı.

Halk Eğitimi Merkezi’nde düzenlenen seçimlere, merkez ilçe dahil olmak üzere 8 ilçe temsilciliği katıldı. 11 öğrencinin katıldığı il temsilciliği seçimlerinde Kahta İmam Hatip Lisesi öğrencisi İbrahim Aydın 9 oy alarak Adıyaman’ı temsil etme hakkı kazandı. Seçimlerde 5’er oy alarak ikinciliği paylaşan dört aday arasından kur’a çekilerek yedek üyeliğe Tuğba Öznur Yılmaz seçildi.

Milli Eğitim Müdürü Halil Ecevit, Türkiye’de seçme ve seçilme kültürünün demokrasi bilincini tabana yayacak çocuklar arasında heyecan yaratacak organizasyon olduğunu söyleyerek, " Her yıl okulunda, şehrinde ve Türkiye genelinde kendini temsil edecek birini seçen, oy kullanan, aday olan, başkan seçilen tüm öğrencilerimizin edineceği tecrübe, demokrasi kültürünün yerleşmesinde atılacak önemli bir adımdır. Bu kültürü edinmiş olan bir öğrenci, seçme ve seçilme yaşına gelindiğinde alması gereken tüm tecrübeyi ve edinmesi mümkün olan tüm bilgiyi almış olacaktır. " şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious