'Okulda namaz baskısı' yalanını, öğretmen uydurmuş!

'Okulda namaz baskısı' yalanını, öğretmen uydurmuş!.9966
  • Giriş : 23.11.2007 / 11:32:00

4 kız öğrencinin 'namaz baskısı' iddiasıyla okul değiştirdiği şeklindeki haber, asparagas çıkmıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amasya'da, 'Din baskısı okul bıraktırdı' haberiyle ilgili iki milli eğitim müfettişi inceleme başlattı. Çocuklara baskı yapıldığını iddia eden ailelerle tek tek görüşen müfettişler, ilginç ifadelerle karşılaştı.

Gazetecilerin kendilerini öğretmen olarak tanıttıklarını söyleyen öğrenci velileri, çocuklarına baskı durumunun söz konusu olmadığını açıkladı. Kendilerini öğretmen olarak tanıtan kişilerce kandırıldıkları belirten veliler, gerçekleri müfettişlere anlattıklarını bildirdi. Baskı iddialarını kurguladığı öne sürülen öğretmenin, okul hakkında yerel bir gazeteye de haber yapmak istediği öğrenildi. Olayı doğrulayan Amasya Yorum Gazetesi sahibi Suat Akcan, olay öncesi gazetelerine bazı öğretmenlerin gelerek din baskısı hakkında yanlış bilgi vermeye kalkıştıklarını açıkladı. Amasya Valiliği ise Eğitim-Sen üyesi olduğu iddia edilen öğretmen hakkında inceleme başlattı.

Amasya Anadolu Kız Meslek Lisesi'nde 4 kız öğrencinin dini baskı gerekçesiyle okul değiştirdikleri yönündeki iddialar üzerine milli eğitim müfettişleri öğrencilerin aileleriyle görüştü. Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nce gerçek dışı olduğu açıklanan olayla ilgili öğrenci velileri, müfettişlere ilginç açıklamalarda bulundu. Gazetelerde yer alan ifadelerin kendilerine ait olmadığını ifade eden veliler, "Olayın çok konuşulması psikolojimizi bozdu. Geçen hafta bizim köye 3 kişi geldi; ama gazeteci olduklarını söylemediler. 'Okuldan geldik' dediler. Bizim söylediklerimizi çarpıttılar. Gazeteci olduğunu söyleselerdi ağzımdan bir kelime alamazlardı. Bu yalan haberi Milli Eğitim temizler." diye konuştu.

Pansiyon ve okulda din baskısı gördüğü gerekçesiyle okuldan ayrıldığı hakkında haber yapılan öğrenci Ş.D. ise müfettişlere meslek lisesinde okumak istemediği için böyle bir bahane uydurduğunu anlattı. Hukuk fakültesinde okumak amacıyla düz liseye geçiş yapmak istediğini kaydeden Ş.D., din baskısı görmediğini ifade etti. Ş.D., "Bir öğretmenimiz yanındaki iki kişiyle okula geldi. Yurttan ilk ayrılanın ben olduğumu ve ardımdan baskı nedeniyle 20 kişinin daha ayrıldığını söylediler." diye konuştu. Görevli iki Milli Eğitim müfettişinin olayın taraflarıyla görüşmesini tamamladıktan sonra raporunu valiliğe sunacağı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious