"Okulda namaz" haberine sendikalar da tepkili

  • Giriş : 01.06.2007 / 12:36:00
  • Güncelleme : 01.06.2007 / 13:22:30

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Gündoğdu: "Okullarda namaz kılmak isteyenlere legal yerler tesis edilmeli" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, İstanbul Bağcılar Lisesi'nde namaz kılan öğrenci görüntülerinin medyaya yansıması ile ilgili, "Namaz kılan çocuklar tehlike değil. Asıl tehlike, çocukları alkole, uyuşturucuya, satanizme itmek için oynanan oyunlar." dedi.
İlk ve ortaöğretim kurumlarında verilen zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde namazın İslam'ın şartlarında biri olduğunun öğretildiğine dikkat çeken Gündoğdu, "okullarda, namaz kılmak isteyen öğrenciler için legal yerler tesis etme" çağrısında bulundu.

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, yaptığı açıklamada, İstanbul Bağcılar Lisesi'nde namaz kılan öğrenci görüntülerinin medyaya yansıtılmasını değerlendirdi. Gündoğdu, olayın yüzde 99'u Müslüman olan bir ülkede halkın inançlarının tam tersi bir görüntüymüş gibi yansıtıldığını söyledi.

Namaz kılma isteğinin sosyal bir talep olduğunu vurgulayan Gündoğdu, "Anayasamıza göre ilköğretim ve ortaöğretimde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi mecburidir. İlköğretmde 2 saat, ortaöğretimde 1 saat. Bu dersin müfredatı içerisinde İslam'ın beş şartından birinin de namaz olduğu öğretilir. İsteyen öğrenciler de bu namazı kılarlar, kılabilirler." diye konuştu.

Haberlere yansıyan okulda, öğrencilerin Anayasa'nın kendilerine verdiği inanç hürriyetine dayalı olarak ders aralarında ya da öğle saatlerinde namaz kıldıklarını aktaran Gündoğdu, "Bütün olaylara bakışımızdaki şaşılık burada da kendisini gösteriyor. Laiklik inanana inanma, inanmayana inanmama; ibadet etmek isteyene ibadet etme, ibadete ihtiyaç duymayana ihtiyaç duymama hürriyeti veriyorken; bizde inanmanın, ibadet etmenin karşıtlığı olarak gösteriliyor. Bu çocukların tertemiz inançları gereği yaptıkları bu ibadetleri, adeta illegal bir şeymiş gibi yansıtıldı." dedi.

Tehlikenin namaz kılan çocuklar olmadığını vurgulayan Gündoğdu, şöyle devam etti: "Şu günlerde okullarda, yakın kafelerde ve benzeri yerlerde mezuniyet geceleri düzenlenmeye başlanıyor. Bu düzenlemelerde, okul bahçelerinde; kantinlerinde çocukları alkole, satanizme, misyonerlik ağına düşüren tehlikeli oyunlar oynanıyor. Bunlara karşı önlem alınmalı. Yetkililere çağrımız, yüzde 99'u Müslüman olan bir ülkede bu çocukların anne ve babalarının vergileri, hayırseverlerin yardımları ile yapılan bu okullarda, namaz kılacak legal yerler tesis etme, gösterme mecburiyeti var. Bu çocuklar suç işlemedi. Suç işlemeyeceklerinin garantisi de kıldıkları namazdır. Farklı bir gözle bakarsak hem çocuklara, hem kendimize, hem de nüfus cüzdanında yazan dini İslam'dır ibaresine haksızlık yapmış oluruz."

Türk Eğitim Sen Genel Sekreteri Koncuk: "3-5 öğrenci namaz kıldı diye bir bardak suda fırtına kopartılıyor"

Türk Eğitim Sen Genel Sekreteri İsmail Koncuk, "3-5 öğrenci namaz kıldı diye, bir bardak suda fırtına kopartmak iyi niyetle bağdaşmıyor." dedi.

Öğrencilerin okullarda derslerini aksatmamak şartıyla dini vecibelerini yerine getirebileceğini söyleyen Koncuk. "Bu amaçla insanlara bir mekan tesis edilebilir." diye konuştu.

Türk Eğitim Sen Genel Sekreteri İsmail Koncuk, İstanbul Bağcılar Lisesi'nde öğrencilerin namaz kılma görüntüleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Dinin bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Koncuk, "Türkiye Cumhuriyeti laik bir devlettir. Laik devlet her dinin mensubuna, dini vecibelerini yerine getirebilmek için zemin hazırlar. Kamu kurum ve kuruluşlarında ve okullarda öğrenciler derslerini aksatmamak şartıyla dini vecibelerini yerine getirebilir. Bu amaçla insanlara bir mekan da tesis edilebilir." dedi.

Görüntülerde öğrencilerin vakit namazı kıldığının görüldüğüne dikkat çeken Koncuk, "Bu da gayet tabi. Herhangi bir olağanüstülük yok. Olayı büyütmenin bir anlamı da yok."şeklinde konuştu.

Eğitim öğretimin büyük sorunları olduğunu vurgulayan Koncuk, "Okullarda uyuşturucu ve sigara kullanımının üzerinde durulmalı. Öğrencilerin can güvenliği sağlanmalı. Eğitim öğretimin kalitesini arttırmak için tedbirler alınmalı. Fiziki mekanların yetersizliği sorunu çözülmeli. Bütün bu sorunları elimizin tersiyle iterek, 3-5 kişi namaz kıldı diye bir bardak suda fırtına kopartmak iyi niyetle bağdaşmıyor." diye konuştu.

Koncuk, açıklamasında dinin siyasete alet edilmemesi uyarısında da bulundu. 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious