Okulda şiddet arkadaştan geliyor

  • Giriş : 18.01.2007 / 00:00:00

Karabük’ün Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Aslan Derin, çocukların kendini kanıtlama duygusu ile şiddete yöneldiğini, öğrencilerin arkadaşlarından şiddet gördüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karabük’ün Safranbolu İlçesi’nde `Okullarda şiddet ve madde bağımlılığı’ konulu rehber öğretmen ve okul aile birliği yöneticilerine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi. Safranbolu Kaymakamı İzzettin Küçük, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Beşler’in de katıldığı toplantıda İlçe Milli Eğitim Müdürü Aslan Derin 8 bin öğrencinin bulunduğu ilçelerinde bu eğitim döneminde 2 şiddet olayının yaşandığını, madde bağımlılığının ise yaşanmadığını söyledi.

Yapılan anketlerde çocukların televizyon kahramanlarından etkilenerek şiddete yöneldiğinin ortaya çıktığını söyleyen Derin, "Karabük ilinin de dahil olduğu, Ankara, Ağrı, Yozgat, Diyarbakır, Siirt, Uşak ve İstanbul illerindeki 28 İlköğretim ve 28 lise ve dengi okullarda öğrenciler arasında anket yapıldı. Okullardaki şiddetin kaynağının yüzde 58 televizyonlardaki film kahramanlarından, yüzde 54 aile içi eğitim yetersizliğinden kaynaklandığı, ankete katılan öğrencilerden yüzde 28.5’nin arkadaşlarından şiddet gördüğü, gençlerimizin şiddete yönelme sebebi olarak yüzde 66 ile kendisini kanıtlama duygusundan kaynaklandığı ortaya çıkmıştır. Bugün görsel medyamızda şiddetin her türlüsü adeta bombardıman gibi sunulmakta, şiddetin en ince ayrıntılarına kadar verilmesi öğrencilerimiz üzerinde özendirici etki yapmaktadır" dedi.

Ailelere büyük iş düştüğünü, çocukları ile yakından ilgilenmesi gerektiğini belirten Mehmet Beşler ise, "Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Hiç kimse `bana ne’ diyemez. Onun için okul yöneticileri, öğretmenler, okul aile birliği ve veliler birlikte hareket etmelidir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious