Okuldaki olayın ardından dram çıktı

Okuldaki olayın ardından dram çıktı.15639
  • Giriş : 22.01.2008 / 16:32:00

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, Beyoğlu'ndaki bir okulda dün meydana gelen silahla yaralama olayıyla ilgili olarak, ''Yaralayan çocuğun babasının 5 yaşında gözlerinin önünde cinayete kurban gittiğini tespit ettik'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özer, olaya karışan 3 çocuktan 2'sinin babasının bulunmadığını da belirtti.

Özer, İstanbul'da katıldığı bir imza töreninden sonra basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Bir gazetecinin dün Beyoğlu'ndaki bir ilköğretim okulunda meydana gelen silahla yaralama olayını hatırlattığı Özer, "Soruyorum size, 18 aydır İstanbul'da bir tek olay oldu mu bu konuyla ilgili? Bu demek değildir ki yarın daha büyük bir olay olmayacak. Her an olabilir. Kimsenin elinde sihirli bir değnek yok" dedi.

"İstanbul'da 3 bin okulumuz mevcut. Burada okuyan 2.5 milyona yakın öğrencimiz var" diyen Özer, "83 bin öğretmenimiz de görev yapıyor. Bu 3 bin okulda 2.5 milyon öğrencinin herbirinin başına bir öğretmen, bir idareci veya bir polis dikmek yetkimiz yok. Böyle bir lüksümüz yok" diye konuştu.

Bu nedenle öncelikle anne ve babalar, okul yöneticileri, öğretmenler ve sivil toplum örgütlerinin çocukları bu yöne iten sebepleri araştırması gerektiğine dikkat çeken Özer, "Dünkü hadiseye iştirak eden 3 çocuğumuzdan 2 tanesinin maalesef babası yok. Yaralayan çocuğun babasının da 5 yaşında gözlerinin önünde cinayete kurban gittiğini tespit ettik" dedi.

Özer, Yani biz burada çocukları topluma kazandırmak için acaba anne, baba veya idareciler olarak gerekli görevimizi yapıyor muyuz, bunu bir düşünmek lazım. Bu bakımdan olay ferdi bir olaydır" diye konuştu.

"Hiçbir okulda mescit olmaz"
Özer, "Bahçelievler'deki bir okulun zemin katında mescit olduğu" yolundaki iddiaların hatırlatılması üzerine de elinde somut deliller olduğunu belirterek, "O olay bizi aşmıştır. Olan bir olay da yoktur. Onunla ilgili sorularınızı da cevaplandırmayacağım" dedi.

Özer, "İddiaları ret mi ediyorsunuz?" şeklindeki soru üzerine de iddiaları reddetmek gibi bir lüksü olmadığını, elindeki donelere göre konuştuğunu, bunlarla ilgili ileride açıklamalar yapılacağını söyledi.

Başka bir gazetecinin "Mescit var mı?" diye sorduğu Özer, "Hiçbir okulda mescit olmaz. Bununla ilgili tartışmıyorum. Bütün devlet dairelerinde de bireylerin kendilerine göre ibadet yapma hakkı vardır. Öğrenci de yapabilir, ama mescit şekline dönüştürülemez" dedi.

Alevi öğrencilere şiddet iddiası

Özer, "İstanbul'da son aylarda sık sık Alevi öğrencilere karşı öğretmenlerin şiddet uyguladığı" yolunda iddialar bulunduğunun hatırlatılması üzerine de "İstanbul'da değil, Türkiye Cumhuriyeti devleti içinde görev yapan her gelmiş geçmiş bakan hiçbir zaman için vatandaşlarını Alevi-Sünni, zengin-fakir diye ayırma lüksüne sahip değildir" dedi.

"Bizim bakanlığımız ve sayın bakanımızın da böyle bir ayrım yaptığını söylemek abesle iştigaldir" diyen Özer, "Öğretmenlerimizin de o çocuğun başına gelen olayları a'sından z'sine kadar inceledim. Bizzat anneyle kendim konuştum. Olayla ilgili anında bana haber verildi" diye konuştu.

Özer, annenin böyle bir şikayeti olmadığına işaret ederek, "Bir öğretmen yanlış yapmıştır. Burada olay gerçektir. Çocuk dövülmüştür, döven bir öğretmendir ama öğretmen bir çocuğu dövdüğü zaman gerekli cezayı kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde alır, ama dövülen çocuğu Alevi, Sünni, Çerkez, Abaza, Türk, Kürt diye ayırırsak işte o zaman toplumda felaket meydana gelir" dedi.

Böyle bir olayın olmadığını da annenin de söylediğine işaret eden Özer, "Çocuğun alnında mı yazıyor veyahut vücudunda bir marka mı var Alevi-Sünni olduğu yönünde? Sizden ricam yavrularımızı bu tür ayırımlara sokmayalım. Hadiseyi yapan öğretmen suçludur. Bunu sizinle paylaşıyorum. Yönetmelik gereği işlem yapılmış, anında açığa alınmıştır. Soruşturma devam ediyor. Neticesine göre de gerekli idari, adli cezaları alacak" diye konuştu.

Sınıfta "kurusıkı" dehşeti: 1 öğrenci yaralı

İstanbul'da 13 yaşındaki bir öğrenci, dün okula soktuğu namlusu değiştirilmiş kurusıkı tabancayla bir kız öğrenciyi ağır yaralamış ve okula silah getiren öğrenci ve 2 arkadaşı gözaltına alınmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious