Okuldaki tuvalet rezaletine Vali el koydu

  • Giriş : 07.06.2007 / 15:00:00

Muğla'nın Yatağan İlçesi'ndeki ilköğretim okulunda, tuvalet temizliğinin çocuklara yaptırılması, Vali Temel Koçaklar ve eğitimcileri kızdırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Vali Koçaklar, “Çocuk tuvalet temizlemez. Eğitim adına ayıplanacak şeyler. Hoş olmayan manzaraların ortaya çıkmasına neden olanlar hakkında soruşturma başlattım'' dedi.

Yatağan Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda geçen Pazartesi günü çocuğunu ziyaret eden bir velinin okul tuvaletini temizleyen 2/A sınıfı öğrencisi 8 yaşındaki U.Y.'nin fotoğrafını çekmesi ve ardından ortaya çıkan skandala, Muğla Valisi Temel Koçaklar el koydu. Valilik tarafından soruşturma başlatılırken, Milli Eğitim Müdürlüğü, iki ilköğretim müfettişini Yatağan'da görevlendirdi. Müfettişlerin, çocuklara tuvalet temizlettirilmesi ve küçük çocukların Müdür Yardımcısı Hasan Ali Ortan'ın otomobilinin bagajına balık istifi bindirilip mezuniyet provalarına götürüldüğü iddialarını araştıracağı kaydedildi. Müfettişlerin Okul Müdürü Celalettin Acar, yardımcısı Ortan'ın yanısıra, öğretmenler, öğrenciler ve velilerle görüşüp rapor hazırlayacağı açıklandı.

Vali Koçaklar, bu görüntünün 21'nci Yüzyıl'ın Türkiye'sinde bir eğitim ayıbını yansıttığını belirterek, şunları söyledi:

“Çocuk tuvalet temizlemez, sevilmek ister, oynamak ister. Çocuğa tuvalet temizlettirilerek eğitim verilemez. Okullarımızda temizlik için hizmetlilerimiz görevlendirilmiştir. Hizmetlisi eksik olan okulumuz bunu valiliğe bildirir, gerekli tedbir anında alınır. Bu görüntülerin ortaya çıkmasına neden olan yöneticilerin savunulacak durumu yok. Bu tür manzaraların bir daha yaşanmaması için gerekli soruşturmayı başlattım. Çocuklarımızın 21'nci Yüzyıl'a hazırlanması için en modern koşullarda eğitimi için her türlü fedakarlığı yapıp en iyi şartları hazırlarken, 850 çocuğumuzun eğitim gördüğü okulda temizlik işlerini sekiz yaşındaki çocuklara yaptırtmayız.'' Öte yandan Muğla Eğitim- Sen Temsilcisi Hasan Rahmi Dural, “Basın olmasaydı belki de yıllardır süren bir alışkanlık ortaya çıkmayacaktı. Eğitimde olmaması gereken bir saçmalığı ortaya çıkaran öğrenci velisine teşekkür ediyoruz. Eğitim, öğrenim görsün diyerek okullara gönderdiğimiz çocuklarımızı, ülkemizin geleceğine hazırlamak yerine tuvalet temizletme cesaretini gösteren bu zihniyete mutlaka gereken yaptırım uygulanmalı. Tuvaletleri ve sınıfları temizleyen çocuklar, hijyenik koşullar nedeniyle rahatsızlandığında, psikolojileri bozulduğunda bunun sorumlusu kim olacak? Bu işin peşini bırakmayacağız. Sekiz yaşındaki çocuğun eğitim için gönderildiği okulda tuvalet temizlerken görülen fotoğrafı, Türkiye'de son dört yılda eğitimin geldiği seviyeyi ve zihniyeti ayna gibi yansıtmaktadır'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious