Okullar açılıyor, ensaf mutlu

  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

Pazartesi günü başlayacak 2006-2007 eğitim-öğretim mevsimi öncesinde okul malzemesi piyasası hareketlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu yıl da Milli Eğitim Bakanlığı'nın devlet okullarının ders kitaplarını vermesi, velileri rahatlattı. Ancak çocukları özel okullarda okuyan anne babalar aynı rahatlığı yaşamıyor. Piyasada, özel okullardaki bir öğrencinin kılık-kıyafet, kitap ve kırtasiye giderleri 250 ile 300 bin YTL'yi buluyor. Özellikle dar ve orta gelir grubuna hitab eden bir mağazada (kız-erkek) öğrencilerin çorap, önlük, pantolon, yakalık fiyatı 15-20 bin YTL arasında değişiyor. Lise öğrencilerinde ise bu rakam 25-30 bin YTL. Lüks mağazalarda bu fiyatlar birkaç kat artıyor. Ancak vatandaş daha çok, kendi bütçesine uygun merkezleri tercih ediyor.

NT Mağazısı satış personeli Ekrem Güneri, okulların açılmasına kısa bir süre kala kitap, kırtasiye ve giyim sektörünün canlandığını söyledi. Güneri, aynı yoğunluğu kendilerinin de yaşadığını belirtti. Oğlunu özel bir okula gönderen Mustafa Tümer de yardımcı kitap ve aksesuar denilebilecek malzemeleri almakta zorlandığını kaydetti.

İstanbul Giyim Pazarı Sahibi Sabri Gül de son günlerdeki satışlardan memnun olduğunu ifade etti. Gül, halkın daha çok ucuz ürünleri tercih ettiğini dile getirdi. Kırmızı Giyim Alış-Veriş Merkezi Müdürü Şevket Polat ise okul giyisilerini geçen seneki fiyatlarla insanlara sunduklarını ifade etti. Kızı Melisa'ya (10) önlük alan Hüsamettin Işık da her keseye göre ürün bulunduğunu hatırlatarak, "Çok gezdim. En sonunda uygun bir yerde kızıma önlük alabildim" dedi. Alt ve orta gelir grubunun yoğunlukta gittiği bir mağazadiki okul kıyafetleri fiyatları şu şekilde:


Triko: 16 YTL

Gömlek: 7 YTL

Pantolon (lise): 10-12 YTL

Etek: 12 YTL

Lagos: 6.5 YTL

Swegt: 13-16 YTL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious