Okullar centilmenlik de yarışıyorlar

Okullar centilmenlik de yarışıyorlar.13404
  • Giriş : 06.01.2009 / 12:24:00

Eğitime verdiği hizmetlerle öne çıkan Zeytinburnu Belediyesi, geçen yıl başlattığı Zeytinburnu Başarı ve Centilmenlik Ödülleri’nin ikincisinin startını verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Zeytinburnu'ndaki Okullar Centilmenlik de yarışıyorlar

“Hedef, Yüzde yüz başarı, yüzde yüz centilmenlik”Eğitime verdiği hizmetlerle öne çıkan Zeytinburnu Belediyesi, geçen yıl başlattığı Zeytinburnu Başarı ve Centilmenlik Ödülleri'nin ikincisinin startını verdi. Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “Geçen yıl projeye büyük bir ilgi vardı. Öğretmenlerimiz elbirliği yapıp okullarını başarıya taşıdılar. Bu yıl da aynı ilginin devam edeceğini düşünüyor, okullarımızdan uluslararası alanda başarılar bekliyoruz.” dedi.

Eğitime verdiği hizmetlerle öne çıkan Zeytinburnu Belediyesi, geçen yıl başlattığı Zeytinburnu Başarı ve Centilmenlik Ödülleri'nin ikincisinin startını verdi. Türkiye'de bir ilk olan proje, okulların daha başarılı olmasını sağlamayı, başarı için kolektif çalışma kültürünün yaygınlaşmasını, ekip çalışmasında başarılı olanların ödüllendirilmesini ve şiddet olaylarını önlemeyi amaçlıyor.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün desteği ile gerçekleştirdikleri projenin Türkiye'de bir ilk olduğunu ve önemli bir işlevi yerine getirdiğini söyleyen Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “İlköğretim ve Liseler Başarı ve Centilmenlik Ödülleri”nin ikincisini düzenlemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl, ödül programına tahminlerimizin üstünde ilgi vardı. Okul müdürlerimiz ve müdür yardımcılarımız, öğretmenlerimiz, velilerimiz, öğrencilerimiz canla başla gayret gösterdiler, okullarını dereceye sokmaya çalıştılar. Bu sene ödül programının daha heyecanlı ve daha çekişmeli geçeceğine inanıyoruz. Bu yıl ki sloganımız ise; Yüzde yüz başarı, yüzde yüz centilmenliktir.” dedi.

BAŞARI İÇİN EKİP ÇALIŞMASI ŞART

İlköğretim ve Liseler Başarı ve Centilmenlik Ödülleri'nin birçok yarışma ve ödülden farklı olduğunun altını çizen Aydın, “Bu ödül, toplam kaliteyi ve ekip başarısını ödüllendirmenin yanında, sadece derslerdeki başarıyı değil sosyal, kültürel, sportif konular dâhil tüm alanlardaki etkinlik ve başarıları da dikkate almaktadır. Bu yönüyle farklıdır, orijinaldir. Bir okul, bu ödül programında kendini göstermek istiyorsa her alanda kendini başarıya kilitlemeli ve okulun her bir üyesi bu çabaya destek vermelidir. İlköğretim ve Liseler Başarı ve Centilmenlik Ödülleri”ni almak için sadece başarılı olmak yetmemektedir. En az başarı kadar önemli olan diğer bir etken de “centilmenlik”tir. İlçemizdeki okullar zaten bu konuda öndedir; okulda şiddetin en az yaşandığı ilçelerden biriyiz. Ama “okulda şiddeti” sıfır noktasına indirmek hepimizin görevi olmalıdır. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi, bu yıl da ödüle layık görülen okulumuzun yönetici ve öğretmenlerini güzel hediyeler bekliyor” diyerek bütün okulları bu sosyal projede başarılı olmak için çaba göstermeye çağırdı.

BİRİNCİLERE YURT DIŞI GEZİSİ

İlköğretim ve Lise olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilecek projede, her kategorinin birincileri yurtdışı gezisi ile ödüllendirilecek. İlk üçe giren okullara başarı plaketinin verileceği yarışmada, dereceye giren okulların yönetici, öğretmen, hizmetli ve okul aile birliği başkanlarına da başarı belgesi verilecek. Geçen yıl ilki gerçekleştirilen projede dereceye girenler Bosna gezisi ile ödüllendirilmişlerdi.

BAŞARI VE CENTİLMENLİK ÖDÜLLERİ NASIL UYGULANMAKTA

Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı resmi ilköğretim okulları ve liselerde yöneticilik yapan idareci, öğretmen, hizmetli, öğrenci ile Okul Aile Birliği birimi üyelerini kapsayan Başarı ve Centilmenlik Ödülleri'ne katılan okullar, 31 Mayıs 2009'a kadar projede belirlenen esaslara göre yapacakları faaliyetlerin karşılığında puan kazanabilecek. İl defa Zeytinburnu'nda uygulanan projede, okullar daha önceden ilan edilen puanlama kriterleri çerçevesinde yıl boyu gözlemlenmekte. Bu gözlem ile okulların eğitim sanat, kültür, spor, medya, yarışma ve benzeri tüm alanlardaki başarıları olumlu, huzuru ve eğitimi engelleyici centilmenlik dışı her türlü durumları da olumsuz puan olarak hesaplanmakta. Yılsonunda ise alınan tüm puanlar toplanarak ödül alan okul belirlenmekte.

BAŞARILAR ARTI PUAN, OLUMSUZLUKLAR EKSİ PUAN

Ödül programında 8 Eylül 2008 – 31 Mayıs 2009 arasında, okulların yaptığı her şey puan olarak hesaplanıyor. Okulların nasıl puan kazanacakları veya kaybedecekleri ile ilgili maddeler hazırlanan broşürde belirlenmiş. Listede neler var neler…

Okullar Nasıl Puan Kazanacak

1- Ulusal basına intikal eden olumlu her olay

2- MEB ve ÖSYM sınavlarında çıkarılan her derece

3- Spor karşılaşmaları, bilim, kültür ve sanat yarışmalarındaki her başarı

4- MEB il geneli İlköğretim ve Liseler başarı sıralaması

5- Dergi, gazete, kitap, bülten gibi süreli ve süresiz yayınlar

6- Uygulanan veya ödül alan AB projeleri

7- Yurt dışında ülkemizi yarışmalar dışında değişik faaliyetlerde temsil etme

8- Ulusal veya uluslararası toplantılarda temsil etme

Okullar Nasıl Puan Kaybedecek

1- Emniyet birimlerine okulda şiddet kapsamında intikal eden her olay

2- Disiplin kurullarınca her bir uzaklaştırma ve tasdiknameli çıkarma

3- Ulusal basına intikal eden olumsuz her olay

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*