Okullar halka açılacak

  • Giriş : 13.06.2006 / 00:00:00

Eğitimin sona ermesi ile birlikte atıl duruma düşen okullar vatandaşlara açılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adana Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2005-2006 eğitim öğretim yılının değerlendirildiği ve okul müdürlerinin katıldığı toplantı Çukurova Üniversitesi'nde yapıldı.

Adana kent merkezindeki 385 ilköğretim okulu ve lisenin müdürünün katıldığı toplantıya katılan Vali Cahit Kıraç, müdürlere okulları halka açın çağrısı yaptı.

Eğitimdeki sorunların öncelikli olarak çözülmesi için çalıştıklarını ve bunu yaparken de gerek bakanlık imkanlarını gerekse hayırseverlerin katkısını kullandıklarını aktaran Vali Kıraç, bin 500 dersliğin daha gelecek eğitim yılında hizmete sunulacağını söyledi.

Adana'nın ÖSS sınavlarında 19., Ortaöğretim Kurumları Sınavları sonucunda da 26. sırada yer aldığını vurgulayan Kıraç, eğitimde başarı için gereken ne tedbirler varsa hepsini yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Kıraç, okul müdürlerinden okulları halka açmalarını da isteyerek, "Okulmunuzu kıskanmayın. Okulun velinin, öğrencisi olan veya olmayan vatandaşın olduğunu unutmayın. Okulu eğitim dönemi dışında da vatandaşla paylaşın. Sizin kendi plan ve programınızı aksatmayacak şekilde spor alanlarınızı mahallenin gençlerine, çocuklarına açın. Okul ancak bu şekilde sahiplenilir. Eğitim bitti okul kapalı demeyin."dedi.

Geçmişte aynı yerde 5 yılını dolduran 78 okul müdürünün görev yerlerini değiştirdiklerini ve hatırlatan Kıraç, böyle bir uygulamayı marjinal verimliliği artıkmak için yaptıklarını, yeri değişen bazı müdürlerin mahkeme kararı ile eski yerine geri döndüğünü de söyledi.

Eğitimde fiziki yapının yanı sıra çağın gerektirdiği bilgisayarı bilgi teknolojileri sınıfı kurarak okullara soktuklarını vurgulayan Kıraç, müdürlerden bu sınıfları hırsızlığa karşı korumalarını da istedi.

Geçtiğimiz günlerde bir okulun bilgisayar sınıfına giren hırsızların amaçlarına ulaşmadan yakalandığını hatırlatan Kıraç, "Emniyet birimleri ile işbirliği yaparak size teslim edilen kıymetli evraklarla birlikte okulun değerli eşyalarının korunmasını sağlayın. Yaz döneminde okullardaki bilgisayarların konulduğu gibi gelecek eğitim öğretim yılına aktarılmasını sağlayın." şeklinde konuştu.

Kent merkezinde okulların sosyal ve kültürel faaliyet yapacağı kültür merkezi eksikliğinin dile getirilmesi üzerine de Vali Kıraç, öğretmen evinin inşaatını devam ettiğini yeni bir yatırımın altına giremeyeceklerini söyledi.

Programda başarılı görülen okul müdürlerine takdir belgesi verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious